Evde kolay el ve ayak bakımı

El ve ayaklarımız vücudumuzun en çok zarar gören organları arasında yer alıyor. Güzel görünümünüzü her anlamda kusursuzlaştırmak istiyorsanız el ve ayak bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

İşte el ve ayak bakımında püf noktalar :

1. Ayak banyosu
Pedikür için en uygun başlangıç; ayak banyosudur. Önce ayaklarınızı vazelinle ovup ılık suyla dolu bir kapta 10 dakika kadar bekletin. Ardından kurulayın.

2. Fazlalıkları temizleyin
Çoğunlukla topuk ve çevresindeki deri kalınlaşır. Sorunlu olan bu bölgeleri bir ayak törpüsü ile törpüleyin. Ardından bir ponza taşı ile bölgenin üzerinden geçin.

3. Tırnakları kesin
Tırnaklarınızı bir tırnak makası veya pedikür makası ile kesebilirsiniz. Önemli olan düzgün kesmeniz. Tırnak etlerinizi törpünün ucuyla geriye doğru itin ve oval uçlu bir törpü ile temizleyin.

4. Törpüleme işlemi
Tırnaklarınızın oval olmasını istiyorsanız, törpünün kalın tarafı ile kenar kısımları yuvarlatıp kalan kısımlarını törpüleyin. Yine de küt törpülenen tırnakların daha sağlıklı olduğunu unutmayın.

5. Kenarları düzeltin
Törpünün ince tarafı ile tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyin. Tırnak üzerindeki pürüzsüz bölgeleri önce kalın ardından da ince törpü ile düzeltmeniz mümkün.

6. Oje sürün
Ayak parmaklarınızın arasına ayırıcı bir alet veya pamuk yerleştirin. Bu şekilde ojeyi düzgün sürebilirsiniz. Ojeyi taşırdığınızda, bir kulakpamuğu yardımıyla düzeltebilirsiniz.

7. Özel bakım programı
Ayak banyosu ve bakım işlemini içeren bir pedikürden sonra bakım programını taçlandıran final ise; aromalı yağlarla yapılacak bir masaj ve güzellik uykusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir