Filtreleme yazılımları ücretsiz

0
0

Microsoft, yeni ve gelişmiş bir filtreleme sistemini piyasaya sundu.

Sistem, çocukların bilgisayarı nasıl kullandıklarını gösteren raporlama özelliği de taşıyor

İnternet, çocuklar için hemeğlendikleri hemeğitimaldıkları en önemlimecralardan biri. Ancak onları bu çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri olası tehlikelerden de etkili biçimde korumak gerekiyor. Bu konuda çalışma yürüten kurumların başında ise Bilgi Teknolojileri ve İletişimKurumu (BTK) geliyor. BTK, bu kapsamda internet filtrelerinin tüketici hakları doğrultusunda ücretsiz olacağını açıkladı. Ancak piyasada zaten ücretsiz filtre sistemlerimevcut.

Microsoft’un hizmeti

Microsoft ebeveynlere yardımcı olabilmek için ‘Windows Live Aile Koruması 2011’i sunuyor. Bu hizmet, korumanın çocukların kullandığı bilgisayarlara yüklenmesi için bir internet sitesi ve ücretsiz bir programsunuyor. Böylece bir yandan onlara özgürlük tanırken, diğer yandan bilgisayar faaliyetleri üzerinde denetimveriliyor. Program, çocukları istenmeyen sitelerden uzak tutup sadece ailelerin istediği kişilerle konuşmayı sağlayabiliyor. Ağ filtreleme ile çocuklarınızın girebileceği internet sitelerini denetlemek veya erişebilecekleri siteleri bizzat belirlemekmümkün. SafeSearchBing, Yahoo! ve Google gibi popüler aramamotorları için etkinleştirilebiliyor. Böylece çocukların karşısına sürpriz siteler çıkmıyor.

Raporlama imkanı

BTK’nın sunduğu gibi internet filtreleri ise site bazında engellemeye yarıyor. Bu da, engelleme garantisine karşın oldukça hantal ve kullanışsız bir yapı oluşturuyor. Yine, devlet filtreleri kullanıcı hareketlerini raporlayamıyor. Oysa özel filtrelerde çocukların bilgisayarı nasıl kullandıklarını gösteren raporlara erişmekmümkün. Bu raporlarla ziyaret ettikleri veya etmek istedikleri siteler, bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman, kullandıkları programlar ve oynadıkları oyunlar otomatik olarak sunuluyor.

Kullanma zamanını sınırlamak mümkün

Çocukların bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanın da yenilikçi filtrelerle sınırlandırılmasımümkün. Filtrelemenin en önemli yönlerinden biri de çocukların kullandığı programların ve oynadıkları oyunların sınırlandırılmasından geçiyor. Programücretsiz olarak http://explore.live.com/windowslive- family-safety?os=other adresinden indirilebiliyor.

Cepteki tehlikeler tartışılacak

Dünyada yaygın bir şekilde kullanılan cep telefonları, beraberinde sağlık sorunlarını da gündeme getirirken, 23Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek ‘Cep Telefonları ve İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar’ konulu konferans bunlara dikkat çekecek. Konferansa Cepteki Tehlike (Disconnect) isimli kitabın yazarı ve Environmental Healt Trust’ın Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Devra Davis de katılacak.

40 bin TL ödüllü turnuva

Yaklaşık 2 ay önce dijital oyun mağazası ‘Playstore.com’u açan TTNET, şimdi de oyun meraklıları için ‘Cr ysis 2 Oyun Turnuvası düzenliyor. Turnuva için kayıtlar ‘www.esl.eu/tr’ adresinden yapılabiliyor. Oyuncular, 40 bin TL değerinde hediyeler kazanacak. Turnuva 1 Haziran’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürecek. İlk 15 gün yalnızca Playstore.com üzerinden Crysis 2 oyununu satın almış olan oyuncular maçlarına başlayabilecek. Diğer tüm orijinal Crysis 2’ye sahip olan oyuncular ise 15 Haziran’da turnuvaya dahil olacak.

Lamborghini hızında!

Netbook segmentinde fark oluşturan Lamborghini VX6 modelini Türkiye’de satışa sunan Asus, dizüstü bilgisayar gamındaki en pr estijli modeli olan yeni Lamborghini VX7’yi süper hız tutkunları için piyasaya sundu. ASUS tarafından en yetenekli notebooklar dan biri olarak üretilen VX7, oyun, multimedya, online eğlencede sergilediği tam performansla Lamborghini neslinin aslına uygun konumlanıyor.

1.25 TB hibrid sabit disk

VX7 hızını, 3GB bellek kapasitesi ile desteklenen NVIDIA GeForce GTX 460M ekran kartı ve 4 çekirdekli ikinci nesil Intel Core i7 işlemcisinden alıyor. Veri transferinde de USB 2.0’a göre 10 kata kadar daha hızlı veri transferi sağlayan USB 3.0 ile adına yakışır bir performans sunuyor. Ayrıca, 10.000rpm devir hızında, 1.25TB kapasiteli hibrid sabit disk ile kullanıcılar, yüksek hızda disk erişim performansının keyfini çıkarıyor. Sahip olduğu tasarımın her çizgisinde Lamborghini’den izler taşıyan VX7, kullanıcılara lüks ile sıradışı performansın birleşiminden oluşan üst düzey bir taşınabilir bilgisayar deneyimi sunuyor. Tıpkı Lamborghini’de bulunan hava çıkışları gibi görünen soğutucu yapısı, ısıyı hızlı bir şekilde dışarı atma işlevini başarıyla yerine getiriyor. VX7 1995 eurodan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Lenovo’dan en ince bilgisayar

18 yılda 60 milyon bilgisayar satan Lenovo, şimdiye kadar tasarlanan en ince ve en yüksek performanslı modeli ‘LenovoThinkPad X1’i görücüye çıkarıyor. Bilgisayar, en sert koşullardaki askeri testlerden geçti. Ayrıca, 13,3 inçlik süper parlak CorningGorillaGlassinfinity ekran, RapidCharge hızlı şarj etme teknolojisi ve Dolby Ev Sineması gibi pek çok özellik de, ThinkPad X1’in dikkat çeken diğer özellikleri olarak ön plana çıkıyor. Bilgisayar 21.5 milimetre inceliğinde ve yurtdışı önerilen satış fiyatı 1400 dolar.

İlk temassız ATM

Fujitsu, temassız ATM’leri uygulamaya sunduğunu açıkladı. Bu ATM’lerde kartın okuyucuya yakın tutulup şifre girilmesiyle işlem anında başlatılıyor. Yine içinde engelli kullanıcılar için özel bir uygulamanın da yer aldığı iletişim sistemleri yardımıyla, görme ve işitme engelli banka müşterileri ile görme zorluğu yaşayan kişiler de ATM’yi kullanabiliyorlar. Ayrıca bu ATM’ler ‘yakın alan iletişim’ özelliği olan cep telefonları gibi bu teknolojiyi kullanan diğer tüm cihazlara uygun şekilde tasarlanıyor. İlk uygulama “la Caixa” bankasında yapıldı.

iPod touch hediyeli iMac

Bilkom, iMac modellerinden birine sahip olmak isteyenlere 376 dolar değerinde 8 GB’lık iPod touch hediye edeceğini açıkladı. Açıklamaya göre Apple mağazaları, Bimeks, Darty, Electro world ve Vatan’daki kampanya 10 gün sürecek.

Paralel işlemde hız rekoru

NVIDIA, yüksek performanslı hesaplama için dünyanın en hızlı paralel işlemcisi ‘Tesla M2090 GPU’yu tanıttı. 512 CUDA donanımına sahip işlemci 665 gigaflopluk çift hassasiyet performansı sunuyor. Günde 69 nanosaniyelik performans var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz