Sağlık

İşaret parmağı kişiliğin aynası

Yüzük- işaret parmağı farkı, kişilik yapısını da gösteriyormuş

BUGÜNE kadar prostattan kalp krizine, spor yeteneğinden saldırganlığa, doğurganlığa kadar pek çok hastalık ve durum konusunda ‘haberci’ olarak gösterilen yüzük parmağının işaret parmağına oranı, bu kez Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ‘kişilik yapısı’ üzerinde araştırma konusu oldu. Uzm.Dr. Funda Aksu, ‘işaret parmağına göre yüzük parmağı daha uzun olanların analitik düşünme, kararlılık, sorumluluk ve duyarlılık düzeylerinin daha yüksek olduğunu saptadıklarını belirterek, bunun işe alımlarda belirleyici olabileceğini söyledi.

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Ege Üniversitesi’nde Paramedik (ambulans ve acil bakım teknikeri) Programı’nda okuyan 48 kız, 15 erkek toplam 63 öğrenci üzerinde ‘Paramediklerde psikolojik değerlendirme ve eldeki 2/4 parmak oranının kişilik yapısı ile ilişkisi’ konulu bir çalışma yapıldı. DEÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Funda Aksu’nun başkanlığındaki ekip, paramedik öğrencilerinin yüzük ve işaret parmaklarında ölçüm yaptı, farklılıkları tespit etti. Haliç Üniversitesi’nden Psikolog Arkun Tatar da öğrencilere 5 ayrı test uyguladı. Ekip daha sonra parmak uzunlukları arasındaki oransal farklılıklarla, kişilik özellikleriyle ilgili test sonuçlarını değerlendirdi.

Uzm. Dr. Aksu, yüzük- işaret parmaklarının hastalık ve durum konularında neden önemli olduğunu ve araştırma sonuçlarını şöyle anlattı:
“Anne karnındayken bazı seks hormonlarına maruz kalınıyor. Bunlardan özellikle testosterona (erkeklik hormonu) maruz kalınması, yüzük parmağını etkiliyor. Testosterena maruz kaldığımız zaman yüzük parmağı işaret parmağına göre daha uzun oluyor. Ve bu yetişkinlikte de bu şekilde devam ediyor. Bu oranların anne karnında belirleniyor olması da bizim için bilimsel bir bilgi değeri taşıyor. O nedenle de bunun çeşitli hastalıklara ve durumlara uygulanabilirliğini araştırmaya çalışıyoruz. Daha önce prostat kanseri ile ilgili çalışma yapıldı, ondan önce otistik çocuklarla ilgili çalışma vardı. Özellikle yüzük parmağının uzunluğunun, başka hastalıklarla da ilgisi olduğu bulundu.”

‘İŞE ALINMADA BELİRLEYİCİ OLABİLİR’

Bu araştırmada ‘parmak oranlarının kişilikle de bağlantılı olabileceği’nden yola çıktıklarını kaydeden Uzm. Dr. Aksu şöyle devam etti:
“Aslında dünyada bu konuda yapılmış çalışmalar var ama bizim çalışmamızdan tamamen farklı. Çalışmamız, alanında ilk ve tek olma özelliğini de taşıyor. Bizim çalışmamızda yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun olan bireylerde analitik düşünme, sorumluluk, daha çabuk karar verebilme, duyarlılık gibi özelliklerin daha fazla olduğu saptadık. Yüzük parmağı işaret parmağından uzunsa o kişi daha çabuk karar verebilen, daha sorumluluk almaya yatkın, daha analitik düşünebilen bir birey özelliği gösteriyor. Yüzde 80 oranında bunu kanıtladık. Bu konuda keskin olmak yanlış olabilir ama şunu söyleyebiliriz ki; yüzük parmağının bu tür yetilerle ilişkili olması, özellikle kritik kararlar alması gereken mesleklerde bizim çalışma yaptığımız paramedikler gibi, bu kişilerin işe alınmalarında belirleyici bir değeri olabileceğini düşündürtüyor bize. Bu çalışmanın işe alınma kriterlerine yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz.”

Çalışma grubunda yer alan DEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Dr. Suphi Türkmen de, araştırma sonuçlarının özellikle paramedikler gibi acil sağlık hizmetlerinde çalışanlar, pilotlar, itfaiyeciler ve denizcilikte önemli olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu