Kalp Hastalığı ve Depresyon Kalp Yetmezliği Riskini Artırıyor

Depresyon ve kalp hastalığı olan kişilerde kalp yetmezliği daha çok görülmektedir. Koroner arterlerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan yetmezlik riski tehlikelidir.

Sağlıklı bir kişi depresyondaysa, kalp yetmezliği ve kalp damarlarının tıkanması riski yükselir. Kalp yetmezliği, kalbe yeterli kan pompalanamadığı zaman ve arterlerde tıkanıklık olduğu zaman gelişir. Kalp yetmezliğine neden olan başlıca unsurlar, kalbi besleyen damarların kısmen ya da tamamen tıkanması, kalp kaslarının hasar görmesi, doğumsal kalp hastalıklarıdır.

Koroner arter hastalığı tanısı konulan 13 bin kişinin antidepresan ilaçlarını kullandığı ortaya çıkmıştır. Antidepresanlar depresyonu tedavi edici nitelikte ilaçlar olup maalesef aynı zamanda kalp yetmezliğine de sebep olabilmektedir. Bazı hastalara kalp hastalığı teşhisi konulduktan sonra depresyona girmiş ve depresyon da bir kısır döngü gibi kalp yetmezliğini tetiklemiştir.

Yüksek tansiyon, fazla kilo ve diyabet riskleri azaltıldıktan sonra bile yüzde 50 hastada bu risk gelişmektedir. Araştırmalar, bu ilaçların reçetesiz olarak kullanıldığında hastalık riskini daha çok artırdığını göstermiştir. Düzgün ve düzenli egzersizler, sağlıklı bir yaşam, diyet, kalp sağlığı önerilerine uymak gerekir. Doktor kontrollerini aksatmadan düzenli olarak yaptırmak yararlıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir