Muhteşem Yüzyıla tarihi soruşturma

Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında, tarihi mekânların tahrip edildiği ve izinsiz arkeolojik kazı yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu

Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında tarihi mekânların tahrip edildiği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Hürriyetin haberine göre: Dizi yapımcıları, bazı bölümlerde mekân olarak kullandıkları dünyaca ünlü tarihi Yarımburgaz Mağarasında izinsiz çekim yapmak, arkeolojik esere zarar vermek ve mekânı tahrip etmekle suçlanıyor.

Dizinin Show TVde yayınlanan 30uncu bölümü için Küçükçekmece Gölünün kıyısında yer alan mağaranın içinde ateş yakıldı, 43 ve 44üncü bölümlerde de Pargalı İbrahimin yaralarının iyileşmesi için birinci dereceden arkeolojik SİT alanı olan Yarımburgaz Mağarasında yeni bir kazı yapılarak havuz oluşturuldu.

İZİNSİZ ÇEKİM

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili, arkeolojik ve tarihi mekânlarda çekim yapmak için kendilerinden izin alınması gerektiğine dair yasa bulunduğunu, “Muhteşem Yüzyıl” adına Yarımburgazla ilgili olarak kendilerinden hiçbir izin alınmadığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığının diziyle ilgili soruşturma başlattığını belirten Prof. Bilgili, şöyle konuştu: “Birinci dereceden sit alanında film çekilecekse, biz ancak Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünden bir arkeoloğun gözetiminde olmak şartıyla izin veririz. Durumu araştırdık ve bizden izin alınmadığını tespit ettik. İnsan, tarihi dizi yapanların tarihe daha saygılı olmalarını bekliyor.”

Add your comment

Your email address will not be published.