Mutlu olmak çok zor değil

Mutlu olmanız için ipuçları

Günümüzün büyük bir kısmını uyanık geçiriyoruz ve her gün binlerce fikir geçiyor aklımızdan. Bir şey yaparken aklımızdan bambaşka şeyler geçebilir. Aklımız karışıkken mutluluğa odaklanmak çok da kolay değildir.

Uzmanlar sürekli geçmişteki anılarını düşünen kişilerin daha da mutsuz olduklarını belirtiyorlar. Yaptığımız işe odaklanmadığımız zamanlarda mutluluk seviyesinin daha da düştüğünü gözlemlediler. Araştırma kapsamında 2.250 katılımcıya gün içinde neler düşündükleri ve nasıl hissettikleri soruldu.
Katılımcılar gün içinde nasıl hissettiklerini ve o sırada ne yapmakta olduklarını geliştirilen bir uygulama ile kaydettiler. Sonuç olarak insanlarına anılarına gömülmeyip yaşadıkları ana ve yaptıkları işe odaklandıklarında daha mutlu oldukları görüldü.

Mutlu olmanın aslında o kadar da zor olmadığını belirten uzmanlar genel olarak kendini mutsuz hisseden kişilere bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Güne belirli bir işle başlayan ve o işe odaklanarak başka bir şey düşünmemenin mutluluğa ulaşmada önem taşıdığı belirtiliyor.
Egzersiz yapmak sadece fiziksel olarak fayda sağlamaz aynı zamanda beyindeki kan akışını hızlandırarak kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Spor yaparken beş duyu organınıza da kulak verin ve etrafınızı daha iyi duyumsamaya çalışın.

İyi bir kitap ya da film seçin ve okuduğunuz/izlediğiniz şeyin dünyasına kendinizi kaptırın. Bunu yaparken hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmayın. İşlerinizi sıraya koyun ve birini yaparken diğerini nasıl yapacağınızı düşünmeyin.

Günde on dakikanızı sadece kendinizi dinlemeye ayırın. Eğer seviyorsanız meditasyon da yapabilirsiniz. Böylece rahatlayacak ve kendinizi yenilemiş olacaksınız. Sonra gününüze kaldığınız yerden daha huzurlu ve mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir