Avusturya dan Airbusa 183 milyon avroluk tazminat davası

Avusturya Savunma ve Spor Bakanı Hans Peter Doskozil, Airbus firmasına Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yapıldığı şüphesiyle 183,4 milyon avroluk tazminat davası açıldığını söyledi.

AA

Doskozil düzenlediği basın toplantısında, Eurofighter savaş jetlerinin satışı sırasında ART niyetli ve hileli bir şekilde değişiklik yapıldığını ileri sürerek, Avusturyanın toplamda 1,1 milyar avro zarara uğradığını ifade etti.

Viyana Savcılığından davaya ilişkin yapılan açıklamada da Avrupa merkezli firmanın, jetlerin gerçek fiyatı, donanım ve teslimine ilişkin bilinçli olarak hile yolu ile değişiklik yaptığını belirtildi.

Airbusdan 2003 yılında yapılan alımlarla 2007de yapılanlar arasında değişiklik olduğunun belirlendiğine işaret edilen açıklamada, 2012de konuya ilişkin araştırmanın başladığı ve bugün itibarıyla raporun tamamlanmasının ardından dava açıldığı kaydedildi.

Avusturya, 2003-2009 yıllarında Airbusdan 15 Eurofighter jeti satın almıştı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.