Clubhouse saldırısında 3.8 milyar telefon numarası açığa çıktı

Teknoloji

Clubhouse saldırısında 3.8 milyar telefon numarası açığa çıktı Clubhouse veri tabanlarına sızan saldırganlar 3.8 milyar telefon numarasını elde etmeyi başarmış. Evet yanlış duymadınız dünyanın neredeyse yarısının telefonu numarası sızdırılmış.

Kısa süre önce davetiye sistemini sona erdirerek doğrudan kabul sistemine başlayan çiçeği burnunda sosyal ağ Clubhouse belki de son dönemin en büyük siber saldırısına maruz kalmış durumda.

Clubhouse saldırısında dikkat çeken detay
İnternet dünyasında gün geçmiyor ki yeni bir siber saldırı duymayalım. Organizasyonlara yapılan bu saldırılar haliyle milyonlarca veya milyarlarca kullanıcının verileri ortalığa saçıyor. Clubhouse saldırısı ise kolay kolay unutulmayacak gibi.

Kısa süre önce paylaşılan bilgilere göre Clubhouse veritabanından 3.8 milyar civarında telefon numarası çalınmış. Bunlar arasında mobil, sabit ve kurumsal telefon numaraları da yer alıyor. Clubhouse elbette bu kadar üyeye sahip değil ancak bir kişi telefon numarası ile üye olduktan sonra rehberindeki diğer numaraları üye olmasa da tarayarak veri tabanına ekliyor. İşin ilginç tarafı bunları puanlıyor ve ne kadar Clubhouse üyesinin rehberindeyse puanı o kadar yükseliyor. Bu sistemin pek çok sosyal medya ağı tarafından uygulandığı belirtiliyor.

Veri tabanını çalan kişi 4 Eylül tarihinde bir açık arttırma yapacak. Sızıntı paketinin çok özel olduğunu ve Googleın 23. kuruluş yıl dönümüne denk geldiğini belirtiyor. İspat açısından da Japonyaya ait 83 milyon telefon numarası içeren bir paketi indirmeye sunmuş. Büyük bir skandala yol açacak sızıntı için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: http://dhbr.co/bD90

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.