Döviz getirisi garantili yeni ekonomik sistemin detayları açıklandı

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sisteminin detayları açıklandı. Dolar korumalı mevduat hesabı nedir? Nasıl çalışacak? Detaylar haberimizde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın dün açıkladığı sistemin detayları bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Dolar getirisi garantili yeni sisteme Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat adı verildi. Tüm bankalar bu sistemi kullanıma sunabilecek.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı ile vatandaşın birikmiş Türk Lirası yatırımını TLde tutması ve döviz kazancı elde etmesi amaçlanıyor. Vadeli hesap olduğu için faiz getirisi olacak. Faiz getirisine ek olarak paranın yatırıldığı tarih ile vadenin tamamlandığı tarih arasındaki dolar kuru farkı, faiz kuru farkından fazla olması durumunda döviz farkı vatandaşa TL olarak ödenecek. Yani dolara para yatırmadan dolar kazancı elde edilecek.

Hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek. Vade tarihine göre döviz farkı yüzde 25, 50 ve 100 gibi oranlarla ödenecek. Belirtilen vadeden önce hesaptan çıkılması durumunda faiz hakkı sıfırlanacak ve vadesiz hesap gibi faizsiz olarak para çekilebilecek. Hesabın açıldığı tarihteki dolar kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki dolar kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

Kır Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabın başka bir avantajı ise bu hesapta tutulan tüm paralar stopaj vergisinden muaf tutulacak. Hesaptaki paradan dolayı vatandaştan stopaj vergisi kesintisi alınmayacak.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.