Gates Vakfı COVID-19 hapına erişim için 120 milyon dolar harcama yapacak

Bill ve Melinda Gates Vakfı, Merck COVID-19 ilacının, eğer onay alırsa, düşük gelirli ülkelere ulaşmasına yardımcı olmak için 120 milyon dolarlık harcama yapacaklarını duyurdu.

Bill ve Melinda Gates Vakfı yaptıkları yeni bir açıklamada, COVID-19 ilacı için planlarını duyurdu. Vakıf, eğer düzenleyicilerden onay alırsa, Merck isimli ilaç şirketinin geliştirdiği COVID-19 ilacına düşük gelirli ülkelerin erişimini sağlamak için 120 milyon dolar harcayacağını ifade etti.

Vakıf tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada paranın nasıl tahsis edileceğinin belirlenmediği, ancak bu fonun molnupiravir isimli ilacın jenerik versiyonlarını geliştirmek, üretmek için gereken faaliyetlerini desteklemek ve erişiminin kolaylaştırılması için kullanılacağı açıklandı.

Merck ilaç şirketi, teknolojisini Hindistandaki jenerik ilaç üreticilerine lisanslamıştı. Anlaşmaya göre şirket, üreticilere ilacı Hindistan ve 100den fazla diğer düşük ve orta gelirli ülkeye tedarik etmeleri için lisans verecek. Jenerik ilacın ne kadarının kullanıma hazır olacağı ise henüz bilinmiyor.

Tabii Gates Vakfının bu fonunun kullanılması için ilacın FDAdan onay alması gerekiyor. Merck geçtiğimiz haftalarda FDAya acil kullanım onayı başvurusunda bulunmuştu ancak FDA, bu onayın aralık ayından önce gelmeyeceğini belirtmişti.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.