Hava aracı AKINCI uzun uçuş testine devam ediyor

AKINCI hava aracı uzun uçuş testine devam ediyor AKINCI insansız hava aracı uzun uçuş testinde 6000Km mesafeyi geride bıraktı. 24 saatten fazla bir süredir havada olan AKINCI daireler çizerek uçuş maratonuna devam ediyor.

Türkiyenin en büyük insansız hava aracı olarak kabul edilen ve üçüncü prototipi ile testlerine devam eden AKINCI uzun uçuş testini sürdürüyor. Selçuk Bayraktar kalkıştan 24 saat sonra uçuşun son durumunu paylaştı.

AKINCI İHA özellikleri
AKINCI İHA, Bayraktar TB2ye göre daha uzun ve daha geniş yapıya sahip. Büyük boyutunun avantajıyla daha fazla mühimmat taşıyor ve daha yüksek irtifada uçabiliyor. Havada kalış süresi ise Bayraktar TB2ye göre 3 saat daha kısa. Bayraktar TBde bulunan otonom uçuş, otonom taksi, otonom park, rota takibi, çapraz yedekli YKİ sistemi gibi yazılımsal özelliklerin tamamına Akıncıda da yer veriliyor.

20 metre kanat açıklığı ve 1350 kilogram faydalı tük taşıma kapasitesine sahip. 24 saat havada kalabiliyor ve 40 bin feet irtifaya ulaşabiliyor. 2 adet 750 HP veya 2 adet 450 HP turboprop motor konfigürasyonuyla uçuyor. 750 HP motorlar ile seyir hızı 130 knots, maksimum hızı 195 knots.

Paylaşılan bilgilere göre AKINCI 24 saatten uzun bir süredir havada ve toplamda 6000Km mesafe kat etti. Gelibolu ve Babancık arasında sürekli bir daire çiziyor. Halen 550 litre yakıtı olduğu için muhtemelen bir o kadar daha havada kalabilecek.

Daha önce de yüksek irtifa testlerini başarıyla tamamlayan AKINCI akıllı mühimmat taşımaya da başlamıştı. Seri üretim için son versiyon hazırlıkları da devam eden AKINCI yıl içerisinde TSKya teslim edilecek.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.