İllegal IPTV yayınlarının engellenmesi için yayın yasası yolda

Teknoloji

İllegal IPTV yayınlarının engellenmesi için yayın yasası yolda Ücretli yayın yapan platformlar, illegal IPTVlerin engellenmesi için kolları sıvadı. TBMMye sunulan yayın yasası ile IPTVlerin hızlı bir şekilde engellenmesi amaçlanıyor.

Türkiyede her ne kadar korsan yayınlarla mücadele çalışmaları yürütülüyor olsa da bu çalışmalar yeterli sonucu vermiyor. Paralı kanalların ve paralı platformların tüm içeriklerine başka sitelerden ulaşabilmek mümkün. Korsan IPTV yayınları da çoğalmaya devam ediyor.

Telekomünikasyon Uydu ve Elektronik Sanayicileri İş İnsanları Derneği (TUYAD), korsan yayıncılığın durumu hakkında toplantı düzenledi. Toplantıya Digiturk, D-Smart, Tivibu, Turkcell TV+, Türksat, Filbox ve Exxen yetkilileri katıldı. Bu platformlar, korsan yayıncılık ile mücadele için ortak çalışma kararı aldı. TUYAD, yasa dışı yayın sağlayıcıların tespitini yaparak Ticaret Bakanlığının ilgili birimine iletecek bir hukuk komisyonu kurulmasına karar verildi.

TUYAD, yas dışı yayınların izleten ve izletmeye aracılık eden kişi ve kurumların cezalandırılmasına yönelik yeni bir düzenleme hazırlanmasını talep ediyor. TUYAD bünyesinde televizyon üretici firmalar da yer alıyor. Üretici firmaların uygulama marketinde bulunan IPTV izleme uygulamalarından illegal yayınların izlendiğinin tespit edilmesi durumunda kullanıcıya uyarı gösterilmesi ve sonrasında yaptırım uygulanması hakkında çalışmalar yürütülüyor.

Yayın yasası yolda
Yasadışı yayınların engellenmesi için Meclise sunulan yayın yasası çalışmalarının hızlandırılacağını belirten TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın, Daha önce TBMMye sunduğumuz yayın yasasının ele alınması için de gerekli çalışmalara hız ve destek sağlayacağız. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram gibi mecralar ile arama motorlarında reklam ile illegal PAY TV satışları yapılmasının önlenmesi çalışmaları için BTK ile irtibat kurulacak engelleme kararları çıkartılacaktır dedi.

Kamu spotu hazırlanıyor
Toplantıda son tüketicinin bilinçlenmesi ve haksız rekabete destek verdiği yasa dışı bir ürünü satın aldığı algısının yaratılması için kamu spotu hazırlanması kararı da alınarak hazırlanan kamu spotunun tüm kanallarda yayınlanması ile yasal takip ve yaptırımlara hız verileceğini belirtildi.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.