İnternette fenomen oldu

İranlı şarkıcı Parisa Arsalani söylediği Sarı Gelin türküsüyle internette izlenme rekorları kırıyor.

İranlı şarkıcı Parisa Arsalani, yasaklı olmasına rağmen internet üzerinden yayılan Sarı Gelin isimli parçayla adından sıkça söz ettirmeye başladı. İranda 2000 yılında katıldığı müzik festivalinde birinci olan ve ardından yasaklanan sanatçı, Türkiyede albüm çıkarmayı çok istediğini belirtti. İran’daki Batı Azerbaycanın başkenti Urmiada 1978 yılında dünyaya gelen Arsalani, gizli gizli öğrendiği saz eşliğinde söylediği şarkılarıyla internet dünyasında bir fenomene dönüştü. İranda yasaklı olan Arsalani, Türkiye ziyareti sırasında Cihan Haber Ajansı’na (Cihan konuştu. İran-Irak savaşı (1980-1988) sırasında köyleri bombalanan Arsalani, yaşadığı sıkıntıları gözleri dolu dolu anlattı. Arsalani, iran – Irak savaşıydı ve bizim müzik aleti görme şansımız yoktu. Kente bombalar yağıyordu ve biz kentten dışarı çıkmak zorunda kaldık. Köye yakın bir yerde kalıyorduk ilk kez bir enstrümanı sazı orada gördüm. şeklinde konuştu. Gizli gizli saz çalmayı öğrendim.diyen Arsalani, sesindeki farklı tınının yaşadığı acılardan kaynaklandığını söyledi. İranda şarkı söylemesi yasak olmasına rağmen tüm İranda ve dünyanın çeşitli yerlerinde hayranları bulunan Arsalani, kişisel internet sitesine her gün yüzlerce yorum geldiğini dile getirdi.

TÜRKİYEDE HERKES İSTEDİĞİ GİBİ ŞARKI SÖYLEYEBİLİYOR

Türkiye’deki demokratik ortamdan çok etkilendiğini vurgulayan Arsalani, Türkiyede herkes istediği gibi çıkıp şarkı söyleyebiliyor. Keşke İran’da bir albüm yapabilseydim ama ikinci tercihim Türkiye’de bir albüm yapmaktır. Yasaklı olmak çok zor bir şey, belki Türkiye halkının bunu anlaması zor olabilir bunu ancak yaşayan bilebilir. Söylemek istiyorsunuz ama söyleyemiyorsunuz. ifadelerini kullandı.

Arsalani,İran-Irak savaşında kentimize bombalar yağıyordu ve ben 6 yaşındaydım. Bombalar geldiğinde annemlerle çatı katına kaçmıştık, ben ve kardeşim annemin eteği altına saklanmıştık. Sanki bombalardan bizi koruyacak gibi geliyordu. Bunları yaşamış olmak belki de sesimi etkilemiş olabilir. Tüm yaşadıklarınız sizin sesinize yansıyor. Şu anda belki şartlar bize yaşadıklarımızı unutturabilir ama bu bizim kanımıza girmiş ve bu yaşananlar müzikle birlikte dışarı yansıyor. diye konuştu. Arsalani, profesyonel bir şarkıcı olmadan önce bölgesinin geleneksel Azeri müziğini öğrenerek ulusal düzeyde tanınan bir aşık müziği solisti ve aşık sazı icracısı oldu. İran’ın pek çok ulusal müzik festivalinde ödüller kazandı. Bakü Devlet Konservatuarında ses alanında çalışmak üzere Azerbaycan, Baküye taşınarak yüksek lisans derecesini elde etti. İleri vokal teknikleri, Doğu icra teknikleri ve ses terapisi üzerine çalışmalarına devam etti. CİHAN

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.