iPhone daki Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan bir başka erişim noktası adı keşfedildi

iPhone daki Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan bir başka erişim noktası adı keşfedildi İlk iPhone Wi-Fi hatasının keşfedilmesinden sadece birkaç hafta sonra, aynı güvenlik araştırmacısı Carl Schou, benzer bir sorun daha keşfetti.

Schou attığı tweette, eğer bir iPhone “%secretclub%power” adlı bir Wi-Fi ağına bağlanırsa, o iPhone artık Wi-Fi veya Wi-Fi ile ilgili özellikleri kullanamıyor. Schou, bu hatanın ağ ayarlarının sıfırlanması sonrasında bile devam ettiğini söylüyor.

Daha önceki sorun, iPhoneun “%p%s%s%s%s%n” adına sahip bir Wi-Fi ağına bağlanmasıyla meydana geliyordu. Ancak bu hata, Ayarlar bölümünde, iPhone ağ ayarları sıfırlanarak düzeltilebiliyordu. Yeni sorun ise daha ciddi görünüyor, çünkü iPhone bu tehlikeli adı kullanan kötü niyetli bir genel Wi-Fi erişim noktasının kapsama alanına girdiğinde bile problem tetiklenebiliyor ve bu sorunu çözmenin tek yolu, cihazın fabrika ayarlarına tamamen sıfırlanması gibi görünüyor.

Hatanın birçok varyasyonu olması muhtemel
Uzmanlar, Wi-Fi adlarında hem “%secretclub%power” hem de “%p%s%s%s%s%n” kullanımının getirdiği sorunları, iOS kaynak kodlarında birbirini etkileyen hatalarla ilişkilendirilmekte. Bu noktada, “%s”, “%p” ve “%n” karakter dizilerini kullanan ve hataya neden olan ağ adlarının birçok çeşidi daha olması muhtemel görünüyor.

Bireysel kullanıcılar açısından en iyi önlem, adında yüzde karakterleri içeren Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmak ve ardından, Appleın bu ilginç sorunla ilgili olarak yapacağı güncellemeyi beklemek olacaktır.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.