Karayolu yolcu taşımacılığında yeni tavan fiyat

Karayolu yolcu taşımacılığında yeni tavan fiyat Karayolu taşımacılığı tavan fiyatlarında indirime gidildi. Bl ve D1 yetki belgesi sahibi işletmecileri kapsayan düzenlemeye göre, en düşük tavan fiyatı 100 TLden 84 Tye, en yüksek tavan fiyat ise 500 TLden 441 TLye düşürüldü. Yeni tavan fiyatlar 3 ay süreyle geçerli olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki tavan ücretlerde düzenlemeye gitti. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ, karayoluyla tarifeli yolcu taşımacılığı faaliyeti yapmaya yetkili olan Bl ve D1 yetki belgesi sahibi işletmecileri kapsıyor. Havalimanlarından şehir merkezine yapılan tarifeli yolcu taşımaları ise kapsam dışında tutulmuş durumda.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre tebliğ ile, pandemide uygulanan tedbirlerin ve yolcu taşımacılığındaki kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması sonrasındaki yolcu potansiyelinin ciddi oranda artacağı göz önünde bulundurularak, yolcu bilet ücretlerinde fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yol mesafesine göre belirlenen ve Katma Değer Vergisi (KDV) dahil olan yeni tavan ücretlerde en düşük tutar 84 TL iken, en yüksek tutar ise 441 TL olarak belirlendi.

14/5/2020 tarihli ve 31127 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban/Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğde ise, en düşük fiyat 100 TL iken, en yüksek tutar ise 500 TL kadardı.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.