Yerli harita uygulamasından otomobil devlerine dava: Araç satışları durdurulabilir

Teknoloji

Yerli harita uygulamasından otomobil devlerine dava: Araç satışları durdurulabilir Harita uygulamalarına veri sağlayan Başarsoft, verilerini izinsiz şekilde kullandığı tespit edilen otomobil markalarına dava açtı. Uzlaşma sağlanmazsa araç satışları durdurulabilir.

Google Haritalar, Yandex.Maps ve iGOya Türkiyedeki harita verilerini sağlayan Başarsoft, otomobil markalarının kendi navigasyonlarında Başarsoft verilerini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle dev markalara hırsızlık davası açtı. Tespit edilen otomobil firmaları ile Başarsoft arasında uzlaşma sağlanmaması halinde araç satışlarına durdurma kararı gelebilir.

Başarsoft CEOsu Alim Küçükpehlivan, verilerin çalındığının tespiti için sahte sokak isimleriyle tuzak kurulduğunu ve global ölçekte faaliyet gösteren otomobil markalarının bu verileri birebir kopyaladığının tespit edildiğini açıkladı. Söz konusu firmalara dava açıldığını belirten Küçükpehlivan, anlaşma sağlanmaması halinde söz konusu araçların satışının durabileceğini ifade etti. Haritaları kullanan otomobil markalarının isimlerini açıklamadı.

Ankara, İstanbul ve San Franciscoda faaliyet gösteren Başarsoft, 1997 yılından beri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hizmeti veriyor. Haritalardaki sokak isimleri, iş yeri bilgileri, apartman adı ve kapı numarası bilgilerini güncel bir şekilde sunuyor. Başarsoftun altyapısını kullanan kargo ve kurye firmaları, kapı numarasına kadar haritada noktalama yapabiliyor. Yanlış adrese gitme derdini ortadan kaldırdığı için zaman ve yakıt tasarrufu sağlıyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.