Yürürken bacakta hissedilen ağrının sebebi ve tedavisi

Yürürken bacakta hissedilen ağrının sebebi ve tedavisi Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeler hayatımıza daha fazla hareketsizliği de beraberinde getiriyor. Özellikle az hareket etmeye bağlı olarak kan ve damar hastalıklarında ciddi bir artış olduğu biliniyor. Bu hastalıkların başında gelen tromboz, her yıl ülkemizde 30 bin kişinin ölümüne yol açıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Ali Rıza Cenal, tromboz hakkında bakın neler söyledi.

Damar içinde kanın pıhtılaşarak kalp, akciğer ve damarlarda tıkanıklıklara yol açması sonucu oluşan bir kan hastalığıdır. Arter veya venlerde oluşabilir fakat genellikle venlerde görülür. En sık görülen çeşidi ise derin ven trombozudur. Pıhtı her yaş, cins, ırkta insanın başına gelerek tüm hayatı olumsuz etkileyebilir.

Alt bacak ve pelvik damarlar genelde en sık etkilenen bölgelerdir. Kan pıhtısı yüzey damarlarda (varicose damarlar) oluşunca genelde zararsızdır. Bacakların derin damar sistemindeki riski ise oldukça büyüktür. Çünkü pıhtı kalbe doğru ilerler ve kalpte durma tehlikesine yol açar.

Risk faktörü taşıyor olabilirsiniz

-60 yaşın üstünde olmak,

-Sigara içmek,

-Hareketsiz yaşam,

-Travma,

-Termal hasar,

-Cerrahi uygulamalar,

-Enfeksiyonlar,

-Karaciğer hastalıkları,

-Gebelik,

-Kanser,

-Geçirilen şoklar,

-İmmun kompleksler,

-Ağır dehidrasyon,

-Nefrotik sendrom vb.

Geç tedavi, ağrı ve şişlikleri kronik hale getiriyor

Halk dilinde toplardamarda pıhtı oluşması olarak bilinen ve trombozun en yaygın türü olan derin ven tromboz; vücudun herhangi bir bölgesinde ana toplardamarların pıhtıyla tıkanması anlamına gelmektedir. Hastalık nedeniyle bacaklarda oluşan şişlik ve ağrı tedavide geç kalındığında kronikleşerek yaşam boyu sürebiliyor. Çok daha önemli olarak pıhtı koparak akciğeri besleyen damarlara ulaşabilir. Bu durum aniden kan akımının kesilmesine neden olur ve ölümcül bir sağlık problemi olan akciğer embolisine yol açabilir.

Bu belirtilere dikkat!

-Bacakta ya da bacaktaki toplardamar boyunca şişlik,

-Bacakta yalnızca yürürken hissedilen ağrı ya da hassasiyet,

-Bacağın şiş ya da ağrılı bölümünde sıcaklık artışı,

-Bacakta kızarma ya da renk değişikliği.

Sigara yine en büyük etkenler arasında

Tromboz erken önlem alınmazsa ölümcül sonuçlara kadar götürebilecek ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşması oldukça kompleks bir yapıdır. Yaşam tarzından ilaç kullanımına genetik faktörlerden beslenmeye kadar birçok faktör etkilidir. Ancak bir konu var ki hastalığa yakalanma riskini tam 35 kat artırmaktadır. Bu ise sigara tüketimidir. Damarların tıkanmasına yol açan sigara, kanın pıhtılaşma sürecini hızlandırarak riskli bir tablo ortaya koyar.

Yaşam tarzınızı değiştirin

Trombozu önlemenin en etkili yolu, yaşam tarzını değiştirmektir. Bu noktada risk faktörlerini hayatınızdan çıkarabilir özellikle de sigara tüketimini kesebilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise hareketsiz yaşam tarzından kurtulmaktır. Çünkü tromboz için uzun süre hareketsiz kalmak, uzun yolculuklar boyunca hareket edememek, uzun süre masa başında çalışmak ve spor yapmadan geçirilen bir hayat tromboz riskini her geçen gün artırır.

Tromboz nasıl tedavi edilir?

Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin dörtte biri damarlarda oluşan pıhtılar nedeniyle gerçekleşmektedir. Her yıl ülkemizde 30 bin kişi tromboz yüzünden hayatını kaybetmektedir. Dolayısıyla bu hastalığın ciddiye alınması ve erken müdahale edilmesi hastanın yaşaması için kilit öneme sahiptir.

Tedavinin üç amacı vardır:

-Kan pıhtısının büyümesinin durdurulması,

-Kan pıhtısının parçalanması ve akciğerlerinize taşınmasının önlenmesi,

-Başka bir kan pıhtısı oluşma olasılığının azaltılmasıdır.

Bu noktada ilaç tedavisi uygulanabilir, ilerlememiş vakalarda dereceli sıkıştırma çorapları kullanılabilir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılamadığı durumlarda vena kava filtresi tercih edilebilir. Bu filtre toplardamara yerleştirilir. Filtre bir toplardamarda parçalanan kan pıhtılarını akciğere gitmeden önce yakalar. Bu pulmoner embolizmi önler. Bununla birlikte yeni kan pıhtısı oluşumunu durdurmaz.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.