Nexus 5, 4.5 inçlik ekranla gelebilir

Geçen yıl pazara sunulan son nesil Google akıllı telefonu Nexus 4ün ardından gözler bu yıl için planlanan yeni Nexus modeline çevrildi.

Model ile ilgili henüz kesinleşmiş bir bilgi yok. Çok fazla sızıntı da olmadığı için iddialar tahminler üzerinden yürüyor. Googleın yeni Nexus akıllı telefonu için LG ile yeniden ortaklık yapacağı belirtilirken, bazı kaynaklar da HTCnin bu yıl ki sırayı kaptığını belirtiyor.

Modelin donanımı hakkında da çeşitli tahminler mevcut. Son iddialara göre ise Nexus 5 bu yıl ki amiral gemi modellerine göre bazı konularda biraz geri kalırken, özellikle kamera ve batarya kullanımı açısından öne çıkacak.

Nexus 5in iddia edilen ekran boyutu 4.5 inç iken, çözünürlük ise 1280 x 720 piksel olarak belirlenmiş. Ekranın ön kısmın yüzde 88ini kapladığı ve bunun pek çok modelden daha büyük bir alan olduğu dile getiriliyor.

Modelin işlemcisi olarak 1.5GHz saat hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 600 çözümü yer alıyor. Standart olarak microSD girişi yokken, bataryanın 2800mAh gücünde olacağı ve iddialı bir kullanım süresi sunacağı ifade ediliyor.

Google yetkililerinin sık sık yeni Nexus cihazlarında kameraya önem vereceklerine dair açıklamalar yaptıkları biliniyor. Bu bakımdan Nexus 5 modelinde 9MP çözünürlükte CCD kamera kullanılacağı belirtiliyor. Önceki iddialar sensörün Nikon yapımı olacağı noktasında birleşiyordu. Daha fazla ışık algılayan ve daha kaliteli resimlere olanak tanıyan CCD sensörlerin nispeten yüksek maliyetine rağmen yeni Nexus modelinde yerin alıp almayacağı merak konusu.

Bunun dışında modeli kimin üreteceği ve ne zaman pazarda olacağı halen belirsizliğini koruyor. 15 Mayıstaki Google I/O 2013 konferansında tanıtılması beklenen modelin ilerleyen haftalarda bilgilerinin ortaya çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir