Genel HaberlerTeknoloji

Nokia geçen yılın son çeyreğinde 8.2 milyon Lumia cihazı sattı

Mobil cihazlar bölümünün Microsofta satışını bir iki ay içerisinde tamamlamayı planlayan Nokia, geçen yılın son çeyreğine ait mali tablolarını yatırımcıları ile paylaştı.

Tablolara göre geçen yılın son çeyreğini 3.5 milyar Avroluk satış geliri ile kapatan Nokia, bir önceki çeyreğe göre yüzde 18 artış yaşadı. Nokianın faaliyet karı son çeyrekte 408 milyon Avroya yükselirken, güçlü bir dönemin geride bırakıldığı açıklandı.

Firmanın HERE harita hizmeti 225 milyon Avro net satış yaparken, ağ bölümü de faaliyet karını 1.1 milyar dolara çıkardı. Tüm yıla bakıldığında ise Nokia 12.7 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Yıl bazında yüzde 17 düşüş yaşandı. Net kar ise 1.1 milyar dolar oldu.

Nokianın son çeyrekte sattığı toplam Lumia sayısı ise 8.2 milyon olarak gerçekleşti. Önceki çeyrekte 8.8 milyon olan satış rakamında düşüş yaşandığı görüldü. Nokianın tahmini, 10.7 milyon satış şeklindeydi. Firma düşüşü iPhone 5S ve Galaxy Note 3 modellerinin çıkışına başladı. Yaşanan bu düşüş mobil cihaz bölümünün gelirinin de azalmasına yol açtı.

Raporda ayrıca Samsungun Nokia ile 5 yıllığına yeni bir patent anlaşması yaptığı da belirtildi. Anlaşmanın para boyutu ise yıl sonuna kadar netleşmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu