Oskar Fischinger neden doodle oldu – Oskar Fischinger kimdir

Oskar Fischinger kimdir? Bu sabah Googleı açan kullanıcılar Oskar Fischinger için tasarlanmış Doodle ile karşılaştılar. İşte soyut animatör olarak bilinen Oskar Fischinger ile ilgili merak edilenler.

Google Oskar Fischinger Doodle ile kullanıcılarına sürpriz yaptı. Önemli tarihler ve kişiler için özel tasarımlar hazırlayan Google, tasarım dünyasının öemli isimlerinden Oskar Fischengerı da unutmadı.

OSKAR FİSCHİNGER KİMDİR?

22 Haziran 1900 Almanyanın Gelnhausen doğumlu olan Oskar Fischinger, bir soyut animatör, film yapımcısı ve ressamdır. Özellikle daha bilgisayar animasyonlarının çıkmasından çok önce yarattığı grafik ve müzik videoları ile dikkat çekmiştir. Fritz Langın Aydaki Kadın adlı 1929 yapımı bilim kurgu filmi için özel efektleri tasarlamıştır ki bu ilk bilimkurgu roket filmlerindendir. Çektiği 50 kısa film ve resmettiği 800 tablo dünyanın çeşitli yerleirnde müzelerde sergilenmektedir.

Fischinger okulunu bitirdikten sonra bir org üreticisinde çıraklık yapmıştır. Daha sonra bir mimarlık ofisinde teknik ressam olarak çalışmış ta ki askere çağrılıncaya kadar. Sağlık durumunun askerlik için elverişli olmadığı anlaşılınca çürüğe ayrılmış ve ailesiyle Frankfurta taşınmıştır. Burada mühendislik diploması edinmiştir.

Oskar Fischinger kariyerinin başlangıcında soyut filmde önce bir isim olan Walter Ruttmanın çalışmalarıyla tanışmış ve ondan ilham alarak renkli sıvılar ve mum ve kil gibi üç boyutlu model materyalleri üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmaları sırasında kameranın deklanşörü ile eş zamanlı çalışan mum dilimleme makinesini icat etmiştir.

1924 yılında Oskar Fischinger yetişkin izleyicilere yönelik satirik çizgi filmler üzerinde çalışması için ABDli girişimci Louis Seel tarafından işe alındı. Kendi de bu sırada farklı tekniklerle kendi soyut filmleri üzerinde çalışmaktaydı.

1928 yılında Aydaki Kadın adlı filmin özel efektlerini tasarladı. Fischinger bir yandan kağıt üstüne kömür animasyonları üzerine çalıştı ve klasik müzik ile senkronize soyut animasyonlar yarattı. Çalışmaları sinemalarda ilgi gördü ve Studie Nr.5 adlı çalışmasının dağıtım haklarını Universal Stüdyoları satın aldı. Bu soyut animasyonların da yaptığı efektler Friedrichstraße Büyücüsü lakabını almasını sağladı.

Almanyada Nazi döneminde Oskar Fischinger filmler yapmaya devam etti ve çeşitli reklamlarda da çalıştı. Nazi otoriteleri ile olan anlaşmazlıklarına rağmen 1935te Komposition in Blau adlı soyut çalışmasını tamamlamayı başardı ve filmi Metro-Goldwyn-Mayer tarafından Hollywoodda bir sinemada gösterildi. Bunun üstüne Hollywoodda çalışmak üzere Paramaount Picturestan bir teklif aldı.

1936da Hoolywooda gelen Fischinger, Ralph Raingerin bestesine senkronize ettiği Radio Dynamics adlı çalışması Paramount tarfından siyah beyaz olarak yayımlandı ki bu Fischingerin arzu ettiği bir şey değildi. Paramount ile anlaşmazlık yaşayan Fischinger şirketten ayrıldı.

Fischingerin ABDde film yapım çabalarının çoğunluğu zorlu geçmiştir. 1937de Franz Lisztin 2. Macar Rapsodisi için Optik Şiir adlı çalışmasını hazırlamış ama stüdyo kesintileri nedeniyle bundan kâr edememiştir. Walt Disneyin meşhur animasyon filmi Fantazya için J. S. Bach Toccata ve Fugue D Minor kısımlarını tasarlamıştır. Ayrıca gene Disneyîn Pinokyo filmindeki mavi perinin sihirli çıbuğunun animasyon efektini tasarlamıştır.

Film yapımında istediğini bulamayan Oskar Fischinger yağlı boyaya döndükten sonra Guggenheim Vakfı kendisinden her ne kadar bir animasyon filmi istemiş olsa da Fischinger, resim yapmanın belgeselleştirilmesi adına her bir fırça darbesi için tek kare çekim yaparak Bach müziği üstüne çok katmalı bir film oluşturmuştur. Motion Painting No.1 adlı bu çalışması 1949da Bürüksel Uluslararası Film yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir