Rumlar tuz tabakasına ulaştı

Doğu Akdenizde Kıbrıslı Rumlar adına doğalgaz arayan ABDli Noble şirketinin sondaj makinesi, olası doğalgaz ve petrol yatakları öncesi son katman olan tuz tabakasına ulaştı.

Rumların tek yanlı ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içinde bulunan ve “Afrodit” olarak isimlendirilen sözde 12’nci parseldeki sondaj çalışmalarının devam ettiği ve Noble şirketinin sondaj makinesinin tuz tabakasına ulaştığı belirtildi.

Rum basınına göre, Rum yönetimi Ticaret, Sanayi, Turizm Bakanı Andoniadu Kiriaku, “12. parselde hidrokarbon yatakları olup olmadığının belirlenmesine yönelik ilk bulguların aralık ayı başında ortaya çıkmasının beklendiğini” söyledi.

Çalışmaların olağan şekilde devam ettiğini dile getiren Kiriaku, “şirketin sondajın emniyete alınmasına yönelik çalışmalarından dolayı küçük bir ara olduğunu, sondaj çalışmalarının bugünden itibaren devam etmesinin beklendiğini” kaydetti.

HEDEF DENİZ TABANININ 4 BİN METRE ALTI

Şu an deniz tabanının bin metre kadar altında olduklarını, ancak bunun her gün değiştiğini dile getiren Rum bakan, 18 Eylülde başlayan sondaj çalışmalarının ardından 73 günün sonunda deniz tabanının 4 bin metre kadar altına ulaşmaları gerektiğini belirtti.

Aralık ayı başında ilk bulgulara ulaşacaklarını yineleyen Kiriaku, olumlu bulgulara ulaşmaları halinde miktarın belirlenmesi için değerlendirme sondajları yapılacağını söyledi.

Kiriaku, platformdaki çalışmaları olumsuz etkileyecek bir şey olmadığını kaydetti.

Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis de sondaj makinesinin deniz altında tuz tabakasına ulaştığını ifade eder ek, sondajın emniyete alınması çalışmalarının ardından kısa zaman içerisinde daha derine ilerleyeceğini belirtti.

Kasinis, mevcut aşamada tabakaların analiz edilmesi amacıyla numuneler alındığını dile getirdi.

EN ZENGİN ÜLKE OLACAĞIZ

Bu arada, “DenizciKıbrıs2011” toplantısı kapsamınında “Enerji” başlığında sunum yapan Houston Üniversitesi öğretim üyelerinden Kıbrıs asıllı Prof. Dr. Mihalis İkonomidis ise, “doğalgazın tespiti ve bundan ekonomik anlamda yararlanılmasından sonra adanın Avrupa’nın en zengin ülkesi olacağını” söyledi.

Eldeki tüm bulguların, MEB içerisinde büyük miktardadoğalgazyatakları olduğu yönünde olduğunu dile getiren İkonomidis, “sondajın devam ettiği 12. parseldeki maden yatağının, İsraildeki Leviathan parselindeki maden yatağından en az 50 kat daha büyük olduğunu” anlattı.

PİRİ REİS 5 MİL YAKLAŞTI

Öte yandan TPAO tarafından belirlenen bölgede petrol sondajı için gerekli sismik araştırmaların ilk etabını tamamlayan Koca Piri Reis Gemisi, çalışmaları sırasında zaman zaman 3 metreye ulaşan dalgalarla karşılaştığı, Kıbrıs Rum kesimi adına çalışma yapan platformun 5 mil yakınına kadar yaklaştığı öğrenildi.

ıbrıs adasının güneyinde ilk etap çalışmalarını tamamlayarak KKTCnin Gazimağusa Limanına yanaşan Piri Reis Gemisinin, bakım ve malzeme ihtiyaçlarının karşılandığı bildirildi.

Gazimağusada 1 hafta kalacak olan geminin, gelecek hafta sismik çalışmaların ikinci etabını sürdürmek üzere “G bölgesi” olarak adlandırılan alana hareket edeceği kaydedildi.

Gazimağusada dinlenen gemi personeli, ilk etap çalışmalarını sürdürdükleri açık denizde zaman zaman 3 metreyi aşan dalgalarla ve olumsuz hava şartlarıyla karşılaştıklarını anlattı. Dalgaların ve hava şartlarının çalışmaları zorlaştırdığını fakat engel olmadığını belirten personel, sismik araştırmaları sorunsuz tamamladıklarını ifade etti.

Geminin çalışmaları sırasında, Rum kesimi adına sondaj çalışması yapan platforma da 5 mil kadar yaklaştığı öğrenildi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir