Samsung Exynos 5 Dual işlemcisi önemli yeniliklerle geliyor

0
0

Samsungun 4 çekirdekli Exynos Quad işlemcisinin ardından yeni nesil cihazlarında yer vereceği tahmin edilen Exynos 5 işlemcisiyle ilgili detaylı bilgiler ortaya çıktı.

Exynos 5250 olarak sürece başlayan ancak Exynos 5 Dual olarak adlandırılan yongada sistemin AndroidAuthority tarafından elde edilen resmi sunuş bilgisi, model hakkında önemli detayları da gün yüzüne çıkardı.

Dünyanın ilk Cortex A-15 tabanlı işlemcisi olması muhtemel Exynos 5 Dual modelinin Samsungun 11.8 inçlik P10 kod adlı tabletinde yer alması bekleniyor. Ardından pek çok cihazda bu işlemciyi görebileceğiz. İşlemci WQXGA (2560×1600) çözünürlüklere kadar destek verebiliyor.

Çift çekirdekli olan işlemcinin saat hızı 1.7GHze kadar çıkabiliyor. Wi-Fi Display desteği, GPU hesaplamaları yapabilen Mali-T604 grafik birimi, OpenGL ES 3.0 ve OpenCL 1.1 tam profil desteği, 12.8GB/s hafıza bant genişliği ile 2 port 800 Mhz LPDDR3 RAM desteği, 60 kare saniye hızına kadar 1080p video desteği, VP8 kodek çözücü, USB 3.0 desteği belgede vurgulanan özellikler.

Exynos 5 Dual işlemcisi 32nm High-K Metal Gate fabrikasyon sürecine sahip olacak ve Samsung 28nm sürecini beklemediği için eleştiriliyor.

Samsungun en büyük rakibi Krait tabanlı 2/4 çekirdekli Snapdragon S4 yongada sistemleriyle boy gösteren Qualcomm olacak. Exynos 5 Dualin tek izlekli işlemlerde Snapdragon S4 Pro serisine baskın gelmesi beklenirken, Snapdragon S4 Pro serisi de çok izlekli işlemlerde avantaja sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz