Sinoz kremlerinin sırrını açıkladı

0
0

Tamamen bitkilerden hazırlanan kremler yeri bir sektör haline geldi ve neredeyse girmediği ev kalmadı.

Bu kremleri sağlık sorunları nedeni ile kullananlar olduğu gibi cilt bakımı için kullananlarda var. Fakat bu kremler nasıl hazırlanıyor? Bitkilerin nelere iyi geldiği nasıl belirleniyor? Her aklına esen krem üretebiliyor mu? Sektörün önde gelen firmalarından bir tanesi olan Sinoz Kremlerinin Genel Müdürü Muhammet Çörekçi ile bitkisel kremlerin Türkiye’de geldiği durumu konuştuk.

Bitkisel kremlerin hazırlanmasında Osmanlı tıbbından da yararlanıldığını anlatan Çörekçi bir krem üretilmeden önce uzun süre laboratuarlarda çalışma yapıldığını söyledi. Yeteri kadar denetleme yapılamadığı için sektörün suistimal edildiğini ve merdiven altlarında bile krem üretildiğini belirten Çörekçi’ye göre denetimler arttırılmalı.

Bitkisel krem piyasasının şu anki durumu hakkında bilgi verir misiniz?  

Bitkisel kremlerin sayısı halkımızın da talebi doğrultusunda her geçen gün artmakta.. Fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de zaman zaman suistimallerle karşılaşmaktayız. Maalesef merdiven altı diye tabir edilen üreticilerde piyasada yer almaktadır. Piyasada çok fazla sahte ürün bulunmakta. Vatandaşlarımıza bildikleri güvendikleri markaların ürünlerini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bitkisel kremlerin yan etkisi var mı?    

Bu tamamen bitkiye ve kullanıcısına göre değişir, yan etkiden ziyade bazı bitkilerin bazı kişilere çok nadiren de olsa alerji yapabildiğini söyleyebiliriz. Burada tüketicilerimiz aldıkları ürünlerin içeriğine dikkat etmeli, içerikteki bitkilere alerjileri olup olmadığını bilmeliler. Bitkisel krem kullanacak tüketicilerin kremi yüz bölgesinde kullanmadan önce vücutlarının küçük bir bölümünde test etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Piyasada birçok farklı markalarda kremler satılıyor.

Bunlar sağlıklı denetlenebiliyor mu?   

Maalesef bütün markalar yeteri kadar denetlenmiyor. Sinoz ürünleri Sağlık bakanlığı ruhsatlı fabrikamızda hijyenik ortamda İSO-9001 ve TSE belgelerine sahip bir şekilde üretilmekte. Ve sürekli denetlenmektedir. En çok rahatsız olduğumuz konulardan bir tanesi bu. Tam olarak denetlenmediği için akına esen herkes bu alanda faaliyet yapıyor.

Vatandaşlar bitkisel krem alırken nelere dikkat etmeli?    

Güvendiği markalardan alışveriş yapmalı. Ve ürünün nerede hangi fabrikada üretildiğini sormalı. Araştırma yapmadan ürün almamalı. Benim vatandaşlardan bir isteğim olacak. Olumsuz örneklerden yola çıkarak genelleme yapmasınlar. Bizim gibi onlarca deneyin ardından üretime başlayan firmaların olduğunu unutmasınlar.

Bitkilerin nelere iyi geldiğini nasıl belirliyorsunuz? Osmanlı tıbbından yararlanıyor musunuz?    

Yüzlerce yıldır yapılan ve günümüzde de devam eden bilimsel araştırmalarla hangi bitkilerin nelere iyi geldiği bilim adamları tarafından ilan edilmektedir. Bu şekilde ilan edilen bilgiler ışığında ürünlerimize yönelik çalışmalar yapılır. Biz dahil bir çok ilaç ve kozmetik firması Osmanlı tıbbından istifade etmektedir.

Yeni bir krem üretilmesi aşamasını anlatır mısınız? Sinoz krem ürünlerine yenileri eklenecek mi?     

Öncelikle hangi ürünün üretileceği müşterilerimizden gelen talepler ve piyasa araştırması yapılarak değerlendirilir. Daha sonra kimya mühendislerimiz tarafından bu ürünlerin formülleri çalışılır. Yapılan formüllerden üretilen numuneler söz konusu ürüne ihtiyacı olan denekler üzerinde denenir. İhtiyaçlara göre formül sürekli yenilenerek en iyi yakalanır. Bu süreç 2-3 ay kadar sürmektedir. En iyi formül hazır olduğunda sağlık bakanlığına bildirimde bulunulur, kabulün ardından seri üretime geçilir. Sinoz ürünleri sürekli gelişmektedir. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda AR-Ge çalışmalarımız sürekli devam etmektedir.

Sinoz kremlerinin özelliklerini anlatır mısınız?    

Bütün sinoz ürünleri bitkisel içerikli olup içeriğinde herhangi zararlı kimyasal bulunmamaktadır. Büyük küçük herkesi güvenle kullanabileceği ürünlerdir. %100 yerli sermaye ile üretilmekte olup, en ekonomik fiyattan tüketiciye sunulmaktadır.

Farklı özelliklere ait kremler üretiyorsunuz. Bunlardan bir tanesi ağrı kremleri. Sinoz ağrı kremini anlatır mısınız?     

Sinoz bitkisel masaj kremi içeriğinde her biri ağrı ve romatizmaların tedavisinde kullanılan 10 ayrı bitkinin karışımından elde edilmiştir. Çarpma incinme burkulma, kas spazmı, romatizma ve baş ağrısı gibi durumlarda vücuda masaj yaparak uygulandığında kılcal damarlara etki ederek kan dolaşımını hızlandırmakta ve ağrıların dindirilmesine katkı sağlamaktadır.

Bitkisel kremlerin tedaviye yardımcı olmadığı iddia ediliyor. Kremler, ağrıya gerçekten iyi geliyor mu?     

Kronik bir ağrı değilse, örneğin bel fıtığınız var, bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekir, fakat ters bir hareket yaptınız ve beliniz incindi, bu durumda ağrının hızla iyileşmesine katkıda bulunur, bacağınızı bir yere çarptınız bu durumda işe yarar, veyahut gece yastığınız kaydı sabah kalktınız boynunuz tutuldu bu durumda işe yarar. Kısacası sinoz vucudun dış kısmında geçici olarak oluşan ağrıların ve kireçlenmelerin rahatlamasında etkilidir. İç organlardan kaynaklanan ağrılarda yada kronik ağrılarda etkili değildir. İlaç niyetine kullanılmaz.

Bitkisel kremler başlı başına bir tedavi yöntemi midir?     

Bu tamamen hastalığın teşhisine bağlıdır. Günümüzde bir çok ilaç bitkilerden elde edilmektedir. Doğru bitkinin doğru yerde kullanılması durumunda bir çok hastalık bitkilerde tedavi edilebilmektedir. Yüzyıllardan beri atalarımız modern tıbbın bu kadar gelişmediği zamanlarda bitkilerle tedavi olmuşlardır. Bakımlılıkla süslenmek genellikle birbirine karıştırılıyor.

Sinoz yüz kremleri bakım için mi kullanılır süslenmek için mi kullanılır? Sinoz Cilt bakım kremleri sadece kadınlar için midir?     

Sinoz yüz kremleri bakım kremleridir, makyaj ürünleri değildir. Örneğin mavi anemon çiçeği kremimiz kırışıklıklar ve cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Duru ve pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olur. Sinoz kremi kadın erkek herkes kullanabilir. Daha öncede belirttiğim gibi bitkisel kremler makyaj için değildir. Bakım ürünlerine erkeklerin ilgisi nasıl? Kırışıklık kremi, göz çevresi kremi, bitkisel masaj kremi ve tüy azaltıcı kremlerimize erkeklerin de yoğun ilgisi var. Artık erkeklerde en az kadınlar kadar kendilerine dikkat ediyor. Ürünlerimiz makyaj yada parfüm ürünleri değil kişisel sağlığa yönelik ürünlerdir. O yüzden toplumun her kesiminden talep alabilmektedir.

Müşterilerinizden geri dönüş alıyor musunuz?     

Ürünlerimizi kullanan müşterilerimiz sırf Sinoz markası olduğu için diğer ürünlerimizi de ihtiyaçları doğrultusunda sürekli talep etmektedirler. İnternet adreslerimiz vasıtası ile tüm müşterilerimiz ile sürekli etkileşim halindeyiz. Buradan bize isteklerini ve taleplerini ileten müşterilerimize kısa süre içinde cevap veriyoruz. Buradaki sonuçları da sürekli değerlendirmelere alarak kendimizi yeniliyoruz. Yani bizim yeni ürünlerimizde müşterilimizle yaptığımız görüşmelerde ortaya çıkan sonuçlarda etkiliyor.

Müşterilerinize hangi yollarla ulaşıyorsunuz? Ürün satışlarınızda hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?     

Müşterilerimize internet, radyo, tv, ve gazeteler aracılığı ile ulaşıp doğrudan kendilerine satış yapıyoruz. Aynı zamanda bayilerimiz olan eczane ve aktarlar üzerinden satış gerçekleştirilmekte. Satışlarımızda internet çok önemi yer tutuyor. İnternet sitemize giren müşterimiz ürünlerimiz inceleme fırsatı buluyor. Ürünler hakkında yapılan yorumları okuyor. Çözüm sağlık ürünleri olarak yıllık satışlarımızın %60 ı internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Telefon ile bizimle irtibata geçen müşterimizin sayısı da hiç azımsanmayacak boyutlarda.

Yurtdışında sipariş alıyor musunuz? Alıyorsanız hangi ülkelerden sipariş alıyorsunuz?     

Özellikle Almanya, Hollanda İsviçre ve Avusturalya’dan yoğun sipariş alıyoruz. Şirket olarak yurt içi ve yurt dışında bayilikler vermeye devam ediyoruz.

Mavi anemon çiçeğini anlatır mısınız?   

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar mavi anemon çiçeğinin kırışıklık tedavisinde en etkili bitki olduğunu kanıtlamıştır. Mavi anemon çiçeği özellikle kuzey yarım kürede ılıman ortamlarda yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de ege bölgesinde Manisa lalesi olarak bilinir. Sinoz mavi anemon çiçeği kremi de bu bitkiden elde edilmiştir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz