Yakalanmadan önleminizi alın!

0
0

Grip salgınlarının özellikle yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alınacak basit önlemlerin, gripten koruyabileceğini belirten Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük, hem işgücü kaybını azaltacağınızı hem de hastalığı bulaştırmayarak ailenizi ve çevrenizi gribal enfeksiyonlardan koruyabileceğinizi söylüyor…

Grip için takviyeler  

Grip virüsü, insandan insana, hapşırma ve öksürme ile saçılan damlacıklar yoluyla bulaşabileceği gibi, el ve cansız nesnelerle temas sonucu da bulaşabilmektedir. Hasta olan kişiler, gribal belirtiler görülmeden bir gün önce ve hastalık boyunca enfeksiyonu yayabilirler. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kişiler özellikle risk altındadır. Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken, yaşlılarda ve altta yatan hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Virüsün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, özelikle çocuk ve yaşlılarda bazen sinüzit, bronşit veya zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir. Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük, aşağıda sıralanan basit önlemler ile gripten korunabileceğimizi söyledi:

AŞI YAPTIRIN…  

Aşı yaptırarak gripten koru
nabilirsiniz. Uygulanan aşı kesinlikle gribe neden olmaz ve aşının yan etkisi, hastalıkla kıyaslandığında oldukça azdır.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN..   

Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi korunmada en etkin önlem, düzenli ve sık ellerin yıkanması yada uygun dezenfektan kullanımıdır. El hijyenine uyulması en önemli kontrol önlemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

DÜZENLİ BESLENİN…  

Düzenli beslenerek vücut direncini artırabilirsiniz. Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum yolları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenirler. Böylece mikroorganizmalar, daha kolay tutunup enfeksiyona neden olurlar.

BOL BOL SIVI TÜKETİN…   

Bol miktarda su için ve sıvı gıdalar alın. Solunum yolları mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır.

DÜZENLİ SPOR YAPIN…  

Düzenli egzersiz ve spor yapın. Sağlığın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Bu aktivitelerin, düzenli periyotlarda ve uygun ortamlarda yapılması faydalıdır.

STRESTEN UZAK DURUN..  

Stresi azaltmaya çalışın. Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara yatkınlığı artıran en önemli etkenlerdendir.

UYKUNUZU DÜZENE SOKUN…  

Uyku düzenine dikkat edin. Uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücrelerinin direnci azalmaktadır.

SİGARA VE ALKOL KULLANMAYIN…   

Sigaranın, sayılamayacak kadar çok zararlarından en başta geleni solunum yolları üzerinedir. Sigara, hem vücut direncini hem de solunum yollarındaki koruyucu sistemi zayıflatır. Özellikle aşırı alkolde vücudun savunmasını azaltarak enfeksiyonlara yatkınlık sağlar.

KALABALIK YERLERDE DİKKATLİ OLUN..   

Toplu taşıtlar, okul, sinema gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

GRİP OLANLARDAN UZAK DURUN…  

Hasta kişiler ya da ateş, öksürük gibi semptomları olup tanı konulmayan kişilerle yakın temastan kaçınılması gerekmektedir. Hastanın, çevresine bulaşmayı azaltmak için maske takması önerilebilir.

AŞIRI SICAK ORTAMLARDAN KAÇININ…   

Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak, solunum yolları mukozalarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.

GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN…   

Mevsime uygun giyinmek, kapalı ortamlarda ise terletmeyecek şekilde ortama uygun olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz