YSK seçmen listesi sorgulama! Nerede oy kullanacağım

16 Nisan referandum tarihinin belli olmasının ardından vatandaşlar nerede oy kullanacağını merak etmeye başladı. 13 Şubat tarihinde mahalle muhtarlıklarında askıya alınan seçmen listeleri 26 Şubat tarihinde kaldırılacak. YSK seçmen listelerini sorgulamak isteyen binlerce vatandaş www.ysk.gov.tr ve e-devlet sistemi üzerinden seçmen sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecek. Peki YSK seçmen listesi nasıl sorgulanacak? Nerede oy kullanacağım?

Referandum seçimi için seçmen sorgulama işlemleri başladı. Nerede oy kullanacaklarını merak eden vatandaşlar için seçmen kağıtları askıya alındı. Muhtarlıklardan seçim kağıtları kontrol edilebildiği gibi e-devlet üzerinden de sorgulama yapmak mümkün. Seçmen listeleri 26 Şubata kadar muhtarlıklarda olacak.

Mahalle muhtarlıklarına gelen vatandaşlar, listelerden isimlerini kontrol etti. Listeden adını kontrol eden bir vatandaş, Vatandaşlık görevimi yapayım dedim. Kalabalık olur düşüncesiyle erken geldim. Kendimi ve eşimi listede buldum. Herkes vatandaşlık görevini yaparsa mutlu oluruz. Önemli olan vatandaşlık görevidir dedi.

YSKDAN MESAJLI UYARI

Seçmen listelerinin askıya çıkmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu seçmenlerin cep telefonlarına mesaj atarak listelerin kontrol edilmesi konusunda uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda 18-26 Şubat tarihleri arasında seçmen kaydınızı muhtarlıklardan, www.ysk.gov.tr adresinden veya e-devlet kapsından konrol edebilrisiniz ifadelerine yer verildi.

YSK 2017 SEÇMEN SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

• Seçmen sorgulama için ilk olarak yapmanız gereken https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yapmak olacaktır.
• Daha sonra ise karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken nüfusun kayıtlı olduğu ili belirlemeniz olacaktır. Bu bölümde yer alan işlemi de yerine getirdikten sonra bir sonra ki adımda yapmanız gereken işlemler ise aşağıda yer almaktadır.
• Bir sonraki işlemde yani daha sonra ki adımda sizden girmenizi istenilen bilgi ise TC kimlik numaranızdır. TC kimlik numaranızı da ilgili alana eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra bir sonraki adımda yapmanız gereken işlem ise aşağıda yazmış olduğumuz adımlardır.
• Daha sonra ise nüfus cüzdanınızda yer alan sıra numaranızı sıra no yazan alana girmeniz gerekmektedir.
• Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra son olarak resim doğrulama yazan bölümün yanında yer alan harf ve rakamları yine aynı kısmın altında yer alan kutucuğa eksiksiz girdikten sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir