7. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri sahiplerini buldu

7. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştirilen festivale bu yıl, 3 bin 56 film katıldı.

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Beyoğlu Belediyesinin desteğiyle Ses Tiyatrosunda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, festivalin başlangıç serüveninden bahsetti.

Belgesel, animasyon ve kısa film ödülleriyle SETEM Akademide başlattıkları bu organizasyonun giderek geliştiğini ve uluslararası bir kimlik kazandığını belirten Güleryüz, Tahminimizin ötesinde ilgi gören bir festivale dönüştü. dedi.

Güleryüz, daha önce Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkay, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu ve Annie Pertana verilen SETEM Emek Ödülünün de bu yıl Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Yavuz Özkanın 30 yılı aşkın birlikte çalıştığı ve birçok filminin yapımcılığını üstlendiği Aycan Çetine verileceğini söyledi.

Aycan Çetin de sinema hayatının 32. yılına girdiğini aktararak, Yavuz Özkanın kuruluşunda emekleri geçen ve üyesi olmaktan gurur duyduğum meslek örgütü SETEM tarafından emek ödülüne layık görülmekten dolayı çok gurur duydum. ifadelerini kullandı.

Bu yıl yarışmaya 3 bin 56 film başvuru yaptı
Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale, 3 bin 56 film katıldı.

Jürisinde NTV Dış İlişkiler ve Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, yönetmen-senarist Feza Sınar, yönetmen Leila Norouzi ve Oğuz Dönmez, senarist Özge Uyar, eleştirmen Rıza Oylum, yönetmen Sevinç Yeşiltaş, Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı ve yönetmen Yasin Ali Türkerinin yer aldığı Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerinde, En İyi Belgesel Film İrandan Ehsan Kamalinin Qarlavaj adlı yapıtı seçildi.

Ulusal belgesel kategorisinde En İyi Film Zingal seçildi
Ödüller kapsamında ulusal belgesel kategorisinde En İyi Belgesel Film ödülü Zingal adlı filmle İzzet Arslana, En İyi Belgesel Film Yönetmeni ödülü Uçurtmanın Peşinde adlı yapımla Anıl Tokura, En İyi Belgesel Film Görüntü Yönetmeni ödülü Yaylacı adlı yapımla Fatih Ertekine, En İyi Belgesel Film Senaryo ödülü Başka Sınırlar adlı filmle Turap Başele, En İyi Belgesel Film Kurgu ödülü Abla adlı yapımla Volkan Serdara, Belgesel Film Jüri Özel Ödülü ise Güneş Gözlü Çocuklar filmiyle Alper Akdeniz ile Pembe Kimlik adlı yapımla Tolunay Tekmeke verildi.

Ulusal animasyon kategorisinde En İyi Animasyon Film ve En İyi Animasyon Yönetmeni ödülüne Avarya ile Gökalp Gönen, En İyi Animasyon Senaryo ödülü Coffee Groundla Elif Dokura, En İyi Animatör ödülü Eternal Loopla Burak Vardala, Animasyon Jüri Özel Ödülü ise Endless Harmony adlı yapımıyla Cengiz Dallıkavaka sunuldu.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir