Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor 14 Mart Çeyrek altın fiyatları

Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününde 145,9 lirayı test eden altının gram fiyatı bu seviyelerde tutunamadı ve 144,8 liradan tamamladı. Bugün ise altın fiyatları 145 lira seviyesinde dengelendi. Peki Çeyrek altın fiyatlarında son durum ne?

AA

Dün 145,9 liraya kadar yükselen altının gram fiyatı, bu seviyelerde tutunamadı ve kazançlarının bir kısmını geri vererek günü önceki kapanışına göre yüzde 0,42 artışla 144,8 liradan tamamladı.

Bugüne ise yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.40 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 145,1 lira seviyesinde işlem görürken, Kapalıçarşıda çeyrek altın 238 lira, Cumhuriyet altını da 970 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda yüzde 0,25 değer kaybıyla 1.201 dolardan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarının ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde sakin seyrini koruduğunu ifade ederek, haftaya yükseliş isteğiyle başlayan altın fiyatlarının dün akşam saatlerinde kazançlarını geri vererek günü yatay bir seyirle tamamladığını hatırlattı.

Altın fiyatlarındaki yükselişlerin kalıcı olamamasını ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe bağlayan Memiş, dün veri takviminin zayıf olmasının da fiyatlardaki yatay seyri desteklediğini kaydetti.

Memiş, yarın akşamki FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının altın yatırımcılarının en önemli Gündem maddesi olacağını belirterek, karar metnindeki ifadelerin, 2017ye ilişkin faiz artırma beklentilerini artırması durumunda altının ons fiyatında düşüş görülebileceğini söyledi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir