Sağlık

Araştırma Saat 22.00 ila 23.00 arasında uyumak kalbe iyi geliyor

Araştırma: Saat 22.00 ila 23.00 arasında uyumak kalbe iyi geliyor 9 Kasımda European Heart Journalda yayınlanan ve birçok gönüllü üzerinde yapılan bir araştırmaya göre akşam saat 22 ila 23 arasında uyumak kalp sağlığını önemli derecede iyileştiriyor.

European Heart Journalda yayınlanan ve İngilterede yürütülen yeni bir araştırma, uyku saatlerinin kalp sağlığı üzerindeki önemli etkilerini ortaya çıkardı. 88.000 gönüllü üzerinde çalışan bilim insanları, saat 22.00 ila 23.00 arasında uykuya dalmanın daha iyi kalp sağlığıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Çalışmanın arkasındaki ekip, uykuyu vücut saatimize uyacak şekilde senkronize etmenin kalp krizi ve felç riskini azalttığını söylüyor. Ayrıca tansiyon gibi konularda da belirtilen saatlerde uyumanın etkili olabileceği belirtiliyor.

Araştırmada bilim insanları, gönüllülere kol saati benzeri bir cihaz taktı ve yedi gün boyunca bu insanların uyuma ve uyanma zamanları hakkında veri topladı. Bunun ardından da yaklaşık altı yıl boyunca gönüllülerin kalp ve dolaşım sistemi sağlığını takip ettiler.

Gönüllülerin yalnızca 3.000inde kardiyovasküler hastalık görüldü. İncelemeler sonucunda da bu vakaların genellikle 22.00 ve 23.00dan daha geç yatan insanlarda görüldüğü ortaya çıktı.

Araştırmacılardan Dr. David Plans çalışmaları ile ilgili, “Sonuçlar, erken veya geç uyumanın vücut saatini bozma ihtimalinin olduğunu ve kalp sağlığını olumsuz etkileyebildiğini ortaya çıkarırken kalp için en riskli saatlerin gece yarısından sonraki saatler olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Kıdemli hemşire Regina Giblin ise şunları söyledi: “Bu büyük çalışma, çoğu insanın kalbini uzun vadede sağlıklı tutması için akşam 22.00 ila 23.00 arasında uyumasının en doğru zaman olduğunu gösterdi.”

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Uzmanlar çalışmanın, uyku saatlerinin kalp sağlığı üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini; ancak kilo, yaş ve kolesterol düzeylerinin de bu konuda önemli faktörler olduğunu belirtti. Bu yüzden de konu hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıklamalar arasında belirtildi.

Yetişkinler için ideal uyku süresi 7 ila 9 saat

Bilim insanları, yetişkinlerin 7 ila 9 saat arasında uyumasının kalp ve dolaşım sistemi sağlığı için önemli olduğunu vurguluyor. Buna ek olarak, sağlıklı bir kiloya sahip olmanın, alkol ve tuz alımının, düzenli egzersiz yapmanın, tansiyon ve kolesterol seviyelerinin ve dengeli beslenmenin de kalp sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip olduğu araştırmacılar tarafından belirtiliyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir