Çift kol ve bacak nakli ölümle bitti

Dünyada bir ilki gerçekleştirmek için çıkılan yolda, çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Çift kol ve bacak nakli ameliyatı yapılan hastaneden üzücü haber geldi. Nakil hastası Şevket Çavdar hayatını kaybetti.

Hacettepe Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, kol ve bacak nakli yapılan hastada metabolik dengesizlik meydana geldiği ve tüm önlemlere rağmen Şevket Çavdarın kurtarılamadığı belirtildi.

Açıklamada, Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız ifadesi yer aldı.

Hacettepe Üniversitesinden yapılan yazılı açıklama şöyle:
Hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş, alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19.20de kaybedilmiştir.

Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız.

Bu süreçte, hastamıza dokularını bağışlayan verici ailesine minnettarlığımızı bildirirken, kan bağışlarıyla destek veren halkımıza ve bu zorlu süreçte yanımızda olan Sağlık Bakanlığına müteşekkiriz. Hastamıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

UZUVLAR ALINMIŞTI
27 yaşındaki Şevket Çavdar, geçen hafta cuma günü ameliyata alınmış, kan dolaşımında yaşanan sıkıntı üzerine önce sol bacağı sonra da nakledilen diğer uzuvları çıkarılmıştı.

CENGİZ GÜLÜN DURUMU İYİ
Öte yandan Çavdarın ölüm haberinin duyurulduğu Hacettepe Üniversitesinin açıklamasında, Türkiyenin ikinci yüz nakli yapılan Cengiz Gülün durumunun iyi olduğu belirtildi.

Güncellenme Tarihi: 28 Şubat 2012 — 04:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. Frontier Theme