Çin çark etti

BM Güvenlik Konseyinde Arap Birliğinin hazırladığı Suriye tasarısını veto eden Çin, dışişleri bakanı Junun Suriye ziyareti sonrasında Arap Birliğinin çabalarına destek açıklaması yaptı.

Çin hükümeti, Suriyede şiddetin durdurulması için Arap Birliğinin önerileri temelinde barışçıl bir çözüm istediğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden yayımlanan açıklamada, Suriyeye giden Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhai Junun, Devlet Başkanı Beşşar Esada, Bir çözüm bulunması için Suriye hükümeti, muhalefeti, Arap Birliği ve Arap ülkeleriyle çaba harcamak istedikleri mesajını götürdüğü belirtildi.

Çinin, soruna siyasi bir çözüm bulunabilmesi için Arap Birliğinin bütün arabuluculuk çabalarını desteklediği vurgulanan açıklamada, tüm ilgili taraflara, Arap Birliğinin konuyla ilgili önerileri temelinde soruna barışçıl ve uygun bir çözüm bulunabilmesi için iletişimi ve görüşmeleri artırma çağrısında bulunulduğu kaydedildi.

Suriye ile Çin arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla Şama giden Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhai Jun, Devlet Başkanı Esad tarafından kabulünün ardından, ülkedeki tüm taraflara şiddeti derhal durdurmaları çağrısı yapmıştı.

Çinli yetkili ayrıca, Suriyede yakında yapılacak genel seçim ile yeni anayasa referandumunun sorunsuz geçmesi dileğini dile getirmişti.

Çin ve Rusya, BM Güvenlik Konseyine sunulan ve Arap Birliği planına dayanan Suriyeyle ilgili karar tasarısını veto etmişti.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir