Çocukların İnternet Alışkanlıklarını Denetleyin

Çocukların internet alışkanlıklarının, aileleri tarafından yakından takip edilmesi gerektiği, bilgisayar ve internetin ise ortak kullanım alanlarında bulundurulması gerektiği belirtildi.

Uzmanlar, bilgisayar ve internetin çocukların odasında değil, salon gibi ortak kullanım alanlarında bulunması gerektiğini belirtti. Bilgisayarın ortak kullanım alanında bulunması ile, çocukların girdiği siteler ve internet üzerinde geçirdiği zaman, daha kontrol altında tutulabiliyor.

Bilgisayarı, evin ortak kullanım alanında bulundurma fikrinden ziyade, aile güvenlik filtre programlarının da kullanılması, girilen web sitelerinin kontrolünü sağlayan yazılımlardan faydalanılması da güvenlik önlemlerini artırıcı çözümlerden.

Her geçen gün gelişen teknolojinin hayatımızın bir parçası haline geldiğini ve bundan kaçmanın mümkün olmadığını belirten uzmanlar, doğru teknoloji ve internet kullanımı için çocuklarımızı yönlendirmemiz gerektiğini belirttiler.

İnternete bağlanan çocukların, ailelerinin gelir düzeyleri ya da adres ve telefon gibi herhangi bir kişisel bilgiyi internet üzerinden vermemeleri gerektiğinin çocuklara öğretilmesinin oldukça önemli olduğu belirtildi.

Çocukların ve gençlerin, genellikle ailelerinden göremedikleri ilgiyi internette aradığı, çocuklarına zaman ayırmayan ailelerin çocuklarının internette daha fazla vakit harcadığını belirtti. Gençlerin internette geçirdikleri zamanın denetlenmesi ve sınırlı tutulması gerektiği açıklandı.

Ailelere bu konuda oldukça fazla görev düştüğünü belirten uzmanlar, çocuğun ilgi duyduğu alanlardaki faaliyetlerin artırılması ve çocukların dugusal gelişimiyle de yakından ilgilenilmesi gerektiğini belirttiler. Arkadaşları ile yaşadığı sorunların tespit edilmesi ve önleminin alınması gerektiği belirtildi. Çocukların önemsendiği duygusunun onlara hissettirilmesinin oldukça önemli olduğu açıklandı.

Çocukların internete bir kafe üzerinden bağlanması halinde, ailelerin bu kafeleri ziyaret etmeleri gerektiği ve hatta çocuğun küçük olması halinde, kendileri götürüp kafe işletmecisiyle görüşmeleri gerektiği ve bu konuda dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir