Devlet Bahçeliden Anayasa Açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parti genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında yeni anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devlet Bahçeli, İlk 4 maddeden ödün vermeden bir değişikliğe varız. dedi.

Parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğanın Gelin uzlaşma sağlanan 48 maddeyi Meclis’ten geçirelim çağrısını değerlendiren Bahçeli, Başbakan Erdoğan, öncelikle 48 maddenin hemen Meclis’ten çıkarılmasını istemek yerine, anayasa değişikliğiyle nereye varmak istediğini ve neyi amaçladığını açıklamalıdır. Kaldı ki, Anayasa Uzlaşma Komisyonu görevinini başında ve mesaisini sürdürmektedir dedi. Bahçeli şöyle konuştu:

Sayın Meclis Başkanı’nın 9 Temmuz 2013 günü başlattığı liderlerle turu bir bakıma Uzlaşma Komisyonu’nun güven tazelemesine de vesile olmuştur. Kimse telaşa kapılmamalıdır ki, değişiklik teklifler yavaş ve yetersiz olsa da müzakere edilmektedir. Kuşkusuz 48 madde yabana atılmayacak kadar önemlidir. Bunu küçümsemek, hafife almak ve Anayasa uzlaşma Komisyonu’nu sabote edecek müdahalelerde bulunmak bizim tarafımızdan doğru ve ahlaki görülmeyecektir.

Israrla ve sabırla üzerinde uzlaşılan maddeler demokratik bir havuzda toplanmalı ve bu sayı mutlaka artırılmalıdır. Yeri ve zamanı gelince gerek ve zorunluluk doğunca mutabakata varılan maddelerin Genel Kurul’a intikali bir seçenek olarak ele alınmalıdır. Ancak şu günkü şartlarda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu fiilen bitirecek ve sakatlayacak adım ve yaklaşımlardan uzak durulması da bilhassa Başbakan Erdoğan bakımından ciddiye alınması gereken siyasi bir sorumluluktur.

Bizim şu günkü ortamda; Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu tökezletecek bir eğilimin içinde olmamız şöyle dursun; Başbakan’ın iftar programlarında kafasına estiği gibi atıp tutmasına, hezeyanlar içinde seslendirdiği çağrılarına kulak asmamız mantıklı ve makul bir tercih değildir. Bu nedenle 48 maddenin Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi çok erken, çok zamansız ve çok da gereksizdir. Sayın Cemil Çiçek’in Meclis’te grubu bulunan siyasi parti liderleriyle teması da bölük pörçük anayasa yapımına esasen terstir. Başbakan Erdoğan’ın azu ederse uzlaşma masasından kalkmasında bir mani hal yoktur.

Bize göre her ne olursa olsun, Anayasa Uzlaşma Komisyonu sonuna kadar çalışarak mutabakat sağlanan maddeleri çoğaltmalıdır. Üzerinde uzlaşılamayan maddelerin de 2015 yılında yapılacak Milletvekilleri Genel Seçimlerinin arkasına bırakılması milletimizin takdir ve tercihine emanet edilmesi en çıkar ve sağlıklı yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi