Efsane olduğu kanıtlandı

Araştırma ortaya koydu: Güzeller sadece güzel değil, aynı zamanda zeki de. “Güzel olan aptal olur” düşüncesi bir efsaneden ibaret.

İngiltere ve ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, daha şanslı hayatlar yaşadıkları düşünülen yakışıklı erkekler ve güzel kadınların, IQ seviyeleri de daha yüksek oluyor.

İngiltere ve ABD’de yapılan bir araştırmada güzel erkek ve kadınların IQ seviyesinin ortalamanın 14 puan üzerinde olduğu görüldü. Araştırma sonucu, ‘aptal sarışın’ ya da yakışıklı erkeklerin zekalarının pek de parlak olmadığı yönündeki mitleri yerle bir edecek türden.

London School of Economics (LSE) tarafından yapılan araştırmaya göre, fiziksel olarak etrafını etkileyecek niteliğe sahip olanlar, sadece iyi görünmekle kalmayıp aynı zamanda akıllı olan kişileri etkiliyor.

Bu tür çiftlerin çocukları, genetik bir bağ inşa ederek her iki niteliği de miras alma eğilimi gösteriyor. LSE araştırmacısı Satoshi Kanazawa Sunday Times’a yaptığı açıklamada, “Fiziksel çekiciliğin genel zeka ile dikkate değer, olumlu bir bağlantısı var. Bu bağlantı erkekler arasında kadınlar arasında olduğundan daha güçlü” diyor.

İngiltere’de yapılan araştırmada yakışıklı erkeklerin IQ seviyelerinin ortalamanın 13.6 puan ve güzel kadınların IQ seviyelerinin ortalamanın 11.4 puan üzerinde olduğu belirlendi.

Araştırma, Mart 1958’den beri tek bir hafta içinde doğan 17 bin 419 kişi esas alınarak yapıldı. Çocukluklarından yetişkinliklerine kadar bu kişilerin akademik, zeka gelişimleri izlendi ve görünümlerine dair notlar alındı.

Hem güzel hem zeki olan ünlü isimlerin sayısı da oldukça fazla. Liste, Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünden birincilikle mezun olan ve yeni Altın Küre ödülünü kucaklayan aktris Natalie Portman, Yale Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden en yüksek derece ile mezun olan aktris Jodie Foster, 154 IQ’ya sahip olan Sharon Stone, Will Smith, Johnny Depp, George Clooney gibi isimlerle uzayıp gidiyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir