Ana sayfa Genel Haberler Facebookta yeni uygulamalar

Facebookta yeni uygulamalar

0
0

Sosyal paylaşım ağı Facebook, profil, paylaşım ve etiketleme araçlarında bazı yenilikleri devreye soktu.

Yapılan geliştirmeleri blog sayfasından duyuran Facebook, değişen özelliklerin kısa sürede tüm kullanıcıları kapsayacak şekilde uygulamaya geçirildiğini bildirdi.

Facebook, profil sayfasına eklenen yeni araç ve satır içi menüler sayesinde kullanıcıların profil sayfalarını daha kolay düzenleyebilmelerine ve sayfalarının kimler tarafından nasıl görüneceği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmelerine olanak tanıyor.

Bugüne kadar hesap ayarları sayfası üzerinden birkaç adımda değiştirilebilen profil ayarları, artık yeni yapısı ile Facebook kullanıcılarının profillerindeki her yeni fotoğraf ya da gönderinin kimler tarafından görüntülenebileceğini anında belirleyebilmesini sağlıyor.

Ayrıca kullanıcılar, profillerinin diğer Facebook kullanıcıları tarafından nasıl göründüğünün ön izlemesini daha kolay yapabiliyor. Bugüne kadar profil ayarlarının alt menüsünde yer alan profil görüntüle seçeneğine artık profil sayfasının sağ üst köşesinden kolayca ulaşılabiliyor.

Bir diğer yenilik ise Facebook kullanıcılarının geçmişte yayımladıkları bir durum güncellemesini kimlerin görebileceğini sonradan da değiştirebilmesi. Kullanıcılar eski bir durum güncellemesinin daha kısıtlı bir grup tarafından görüntülenmesini ve dolayısıyla bazı kullanıcıların haber kaynaklarından çıkmasını sağlayabiliyor.

Artık bir Facebook kullanıcısının başka bir kullanıcı tarafından etiketlendiği bir fotoğraf ya da gönderi, kendi onayı olmadan profilinde görüntülenmeyecek. Yenilenen ayarlara göre herhangi bir kullanıcı bir fotoğraf ya da gönderide etiketlendiğinde bu bilgi kullanıcının bekleyen gönderiler duvarına ekleniyor. Kullanıcı, bekleyen gönderiler duvarındaki etiketlemeleri onaylamayarak kendisinin etiketlenmesini engelleyebiliyor.

Öte yandan, herhangi bir etiketi reddeden Facebook kullanıcıları; etiketlenen içeriği profilden kaldırma, etiketleyen ya da içeriği oluşturan kişiye mesaj gönderme veya içeriğin kaldırılmasını talep etme gibi seçeneklere de sahip oluyor.

Ayrıca artık kullanıcılar Facebook ta arkadaşları olmayan ama Facebook kullanıcısı olan iş arkadaşları gibi tanıdıklarını da etiketleyebiliyor.

ARTIK KONUM PAYLAŞIMI İÇİN AKILLI TELEFON GEREKMİYOR

Facebook kullanıcıları artık bulundukları konumu/mekanı ya da gittikleri veya gidecekleri yerleri durum güncellemelerinde bildirebiliyor. Önceden olduğu gibi konum/mekan bildirimi sadece Facebook un akıllı telefon uygulamaları üzerinden değil, bilgisayar üzerinden de yapılabiliyor. AA