FIFA’dan, Çakır’a süper not

İngilizler, Ukrayna beraberliğinin faturasını Çakıra çıkarttı ama FIFA, 4 kritik pozisyonda da doğru karar veren hakemimize süper not verdi

Çirkin İngiliz medyası ve Milli takım oyuncuları Cüneyt Çakır için linç kampanyası başlattı ama FIFA Adalılara kapak yaptı… 1-1 biten İngiltere-Ukrayna maçındaki yönetimi ile İngilizlerin tepkisini çeken Çakır, FIFAdan ise övgü aldı. Maçta 4 kritik pozisyon yaşanırken maçın gözlemcisi 2014 Dünya Kupasında gecenin en zor maçı olarak değerlendirilen İngiltere-Ukrayna mücadelesindeki yönetimi ile Çakıra tam puan, yani 8.5 verdi.
GÖZLEMCİNİN raporları ve FIFA kokartlı Çakırı değerlendirmeleri şöyle:

POZİSYON 1: GOLÜN İPTALİ!
Çakır, Jermain Defoenin kendisini durdurmak için koşan Ukraynalı oyuncu karşısında topu dirsek yardımıyla alışı nedeniyle faul kararı verdi. Ancak Wembleyin dolu tribünlerinden düdük sesini duymayan Defoe, golü attı. İngilizler Faul yok derken Çakırın kararı futbolcu ellerini silah gibi kullanıp pozisyonu lehine çevirdiği için FIFA gözlemcisi tarafından oldukça yerinde bir karar olarak değerlendirildi.

POZİSYON 2: PENALTI DEĞİL
MaçIn 83. dakikasında İngilizler penaltı bekledi ama Ukraynalı oyuncu topa hamle yaptı. Pozisyonda ayakları yerde olan Ukraynalı oyuncuya rağmen İngiliz oyuncunun çivileme atlar gibi kendini yere atması dikkat çekti. Devam kararı yerinde idi.

POZİSYON 3: BABA PENALTI!..
İngiltere atağında Ukraynalı savunma oyuncusu topu açık şekilde eliyle kesti. Çok net bir penaltıydı, Çakırın kararı doğruydu.

POZİSYON 4: HAKLI KIRMIZI
İLK sarısını bir hava topundan alan Gerrard, 87. dakikada bu kez rakibe arkadan müdahale yaptı. Hareket sert ve sakatlayıcıydı. Rakibe gelmese de topa müdahale de yoktu. İkinci sarı kararı, yüzde 100 doğruydu.

SEMİNERDE DERS OLACAK
İŞTE bu 4 kritik pozisyondan sınıfı geçen Çakıra 8.5 notu verildi. Daha önemlisi Çakırın 10. dakikadaki faul kararı örnek olarak hakemlere gösterilecek. FIFAnın 20-22 Ekimde İsviçrenin Başkenti Zürihte yapılacak seminerde hakemlere bu pozisyonları göstermesi bekleniyor. Öte yandan Çakıra önümüzdeki hafta Avrupada çok önemli bir maç verilmesi neredeyse kesin gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi