Hatay maydanozu yabancı sofralara lezzet katıyor

Yazar: ,

Türkiyenin maydanoz üretiminde önemli bir yere sahip Hatayda, her yıl yetiştirilen 60 bin ton civarındaki ürün Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelere de ihraç ediliyor.

AA

İklim şartları ve verimli arazileriyle hemen her ürünün yetiştirildiği Hatayda yılda 60 bin ton civarında üretilen maydanoz, birçok yabancı mutfakta da yemeklere lezzet katıyor.

Kırmızı biber, pazı, erik, Trabzon hurması ve marul gibi ürünlerin yetiştirildiği Hatay, maydanoz üretiminde de adından söz ettiriyor. Verimli arazilerin yanı sıra üreticilerin bir karış toprağını değerlendirmek amacıyla evinin bahçesine bile ekimini yaptığı ürün, yurt içinde ve yurt dışında da büyük talep görüyor.

Başta Samandağ olmak üzere Arsuz ve Reyhanlı ilçelerinde yoğunlukla yetiştirilen maydanoz, ihraç da edilerek ülke ekonomisine yıllık 27 milyon lira katkı sağlıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samandağ İlçe Müdürü Öner Sertkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatayın başta Amik Ovası olmak üzere her karış toprağının bereketli olduğunu söyledi.

Toprak yapısı ve iklimi bakımından kentte birçok ürünün yetiştirildiğini anlatan Sertkol, ürünler arasında 4 mevsim hasat alınan maydanozun da büyük payı olduğunu dile getirdi.

EN ÇOK TALEP RomanyaDAN

Sertkol, maydanoz üretiminde ülke ihtiyacının yüzde 40ının bölgeden karşılandığını vurgulayarak şöyle devam etti:

Hatay, narenciyeden zeytine, seracılık ve maydanoz üretimi gibi birçok tarımsal faaliyette büyük bir öneme sahip. Kentimizin geneli itibarıyla 19 bin 750 dekar alanda maydanoz üretimi söz konusu. Birçok yemekte kullanılan maydanozun büyük bölümünü Romanyaya ihraç ediyoruz. Ürün, ülke ekonomisine senede yaklaşık 27 milyon lira katkı sağlıyor. Romanyanın yanı sıra Bulgaristan, Ukrayna ve Moldovaya da gönderiyoruz. C vitamini açısından zengin bir ürün olan maydanoz, birçok çiftçinin geçim kaynağı durumundadır. İstihdama da büyük katkısı var.

Samandağ ilçesine bağlı Mağaracık köyünde mevsimlik işçi olarak çalışan Sevcan Vural, yaklaşık 10 yıldır maydanoz toplayarak 3 çocuğuyla geçimini sağladığını söyledi.

Vural, günlük kazandığı 130 ila 150 lira arasındaki yevmiyeyle çocuklarının ve kendisinin geçimini temin ettiğini, benzer durumda çok sayıda tarım işçisinin olduğunu kaydetti.

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir Yorum Yap