Hemoroitten koruyan beslenme alışkanlıkları

Hemoroitten koruyan beslenme alışkanlıkları Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Faruk Özkul, halk arasında basur veya mayasıl hastalığı olarak bilinen hemoroid tedavisindeki son gelişmeler hakkında bilgiler vererek, hastalıklarda koruyucu önlemleri açıkladı.

Op. Dr. Özkul, Hemoroitden korunmak için özellikle yaz aylarındaki karpuz, kayısı, şeftali gibi bol sulu ve lifli gıdaların bol alınması önerilir dedi.Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Faruk Özkul, “Hemoroidal hastalıklar, halk arasında basur veya mayasıl hastalığı olarak bilinir. Kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun ve makatın çevresindeki toplardamarların bozukluğundan oluşur. Dolayısıyla hastalar bize en çok makattan kanama ve ağrı şikayeti ile başvururlar. İlk belirti makatta kaşıntı ve rahatsızlık hissi de olabilir. Bu semptomlar hemoroidal damarların anormal genişlemesiyle ortaya çıkar. Makat çevresindeki toplardamarlar adeta balonlaşır. Bu balonlaşma alanına kan pıhtısı çökerse tromboze hemoroid dediğimiz bir komplikasyon oluşur.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir