İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte insanlar görüş ve düşüncelerini özgürce belirtme şansına sahip oldular. Bunun avantajları olduğu gibi maalesef ki dezavantajları da mevcut. Örneğin insanlar bu mecraları başkalarını aşağılamak ve küçük düşürmek gibi kabul edilemeyen davranışlar için de kullanıyorlar. Ancak Instagram bu gidişata son vermeye kararlı.

Kısıtlama seçenekleri geliyor
Şirketin resmi blog sayfasında çevrimiçi zorbalıkla mücadele adı altında, Instagram’a getirilecek yeni düzenlemeler duyuruldu. Bunlardan ilki, kullanıcılar yorum yazarken, yapay zekanın da yardımıyla yorumu göndermeden önce rahatsız edici olabileceği hakkında uyarı gösterilmesi olarak açıklanıyor. Kişi bu durumda yorumu göndermekten vazgeçebilecek.
Instagram yapay zeka desteğiyle saldırgan içerikli yorumları azaltmayı hedefliyor

İkincisi ise yorum yapılan kullanıcı açısından iyi bir gelişme. Yapılan açıklamaya göre kullanıcı rahatsız edici bulduğu kişinin yorumlarını kısıtlama şansına sahip olacak. Bu kişinin yorumları başkaları tarafından görüntülenemeyeceği gibi, kullanıcı yorum yaptığı kişinin Instagram’da ne zaman etkin olduğunu da göremeyecek. Bu kısıtlamalar da istenildiği zaman kaldırılabilecek.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz