İran nükleer anlaşmayı ABD olmadan sürdürecek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmaya imza atan ülkelerin İranın haklarını koruyacak garantiyi vermesi durumunda, ülkesinin anlaşmayı sürdüreceğini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi temaslar için gittiği Avusturyanın başkenti Viyanada, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından askeri törenle karşılandı.

Amerikanın yaptığı, uluslararası çaba ve anlaşmalara aykırı

İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ruhani, görüşmenin olumlu ve yapıcı bir atmosferde geçtiğini söyledi.

Nükleer anlaşmanın İran, AB ve dünya için önemli olduğunu vurgulayan Ruhani, Amerikanın burada yaptığı, uluslararası çaba ve anlaşmalara aykırıdır, aynı zamanda çok taraflı sorumluluklara karşı bir tutumdur. Bu en çok Amerikalılara zarar verecektir diye konuştu.

Ruhani, ABDnin anlaşmadan çekilme kararının bu ülkenin çıkarlarına aykırı olduğunu söyledi.

İran nükleer anlaşmayı ABD olmadan sürdürecek

İranın nükleer anlaşmadan çekilmemek için mümkün olduğunca çaba göstereceğini belirten Ruhani, ABD dışında anlaşmaya imza atan ülkeler İranın çıkarlarının korunması yönünde bir garanti verirlerse İran, nükleer anlaşmayı ABD olmadan sürdürecektir dedi.

Ruhani, uluslararası ticaret ve ilişkileri önemli şekilde etkileyen bu anlaşmanın sürdürülmesi için diğer paydaşların güçlü bir siyasi tutum sergileyeceklerine inandığını söyledi.

Uluslararası ilişkilerin bir ülkenin tutumuna göre şekillenemeyeceğini vurgulayan Ruhani, bu durumun diğer ülkelerin egemenliğine aykırı olduğunun altını çizdi.

İran üzerine düşeni yerine getiriyor

Van der Bellen de görüşmede Suriye, Yemen ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra nükleer anlaşmanın ele alındığını söyledi.

Viyanada 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın önemli bir diplomatik çaba ve anlaşma olduğunu vurgulayan Van der Bellen, anlaşmaların korunmasının çok taraflı ilişkilerde anahtar rol oynadığını belirtti.

Avusturyanın, nükleer anlaşmanın sürdürülmesinden yana olduğunun altını çizen Van der Bellen, İran sorumluluklarını yerine getirdiği sürece de bu tutum devam edecek. Uluslararası Atom Enerji Ajansı, anlaşmanın yapıldığı tarihten itibaren yayınladığı 11 raporda İranın taahhütlerini yerine getirdiğini bildiriyor. Bu da İranın üzerine düşeni yaptığını gösteriyor diye konuştu.

İran-Avusturya ilişkileri her zaman saygı ve diyalog ekseninde

Van der Bellen, ABDnin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İrana yönelik yaptırımların yeniden uygulanması yönündeki kararını esefle karşıladıklarını belirterek, Nükleer anlaşmanın İran ile olan ilişkilerde yeni bir pencere açmasının hedeflendiğini, İran ve Avusturya ilişkilerinin her zaman saygı ve diyalog ekseninde geliştiğini söyledi.

Nükleer anlaşma

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ve Almanya ile İran arasında Kapsamlı Ortak Eylem Planı adı verilen nükleer anlaşma, 14 Temmuz 2015te Avusturyanın başkenti Viyanada imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında ABDnin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İrana yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı.

Nükleer anlaşmanın diğer tarafları ve İran, anlaşmanın devam etmesi yönünde görüş bildirmişti.

Kaynak: AA

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir