Karın ağrısı nasıl geçer?

En çok merak edilen sorular arasında yer alan, karın ağrısı nasıl geçer? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Hemen herkesin yaşadığı karın ağrısı problemi neden olur? Peki karın ağrısının tedavisi nedir? Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısı çoğu zaman sindirim ve kabızlık gibi problemlerden meydana gelebilmektedir.Peki bu tür sorunlara iyi gelebilecek en iyi yöntem hangisidir?

KARIN AĞISI NASIL GEÇER?

Zencefille hazırlanan çay karın ağrısının geçmesine yardım eder. Zencefil çayı, kasları rahatlatır, mide kramplarına iyi gelir.

Nane yaprakları doğal aneljezik yani ağrı kesici etkiye sahiptir. Nane genellikle mide bulantısı, kusma için de oldukça faydalıdır. Nane çayı karın ağrısına iyi gelen yöntemlerden biridir.

Nane çayının yanında nane limon çayı da mide bulantısı ve kusma için yararlı bir çaydır.

Elma sirkesi de karın ağrısını geçiren yöntemlerden biridir. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Hazırlanan bu karışım, yavaş yavaş içilir. Bu karışımla karın ağrısına karşı şifa bulunabilir.

Klasik ve herkes tarafından bilinen diğer bir yöntem de sıcak su torbası yöntemidir. Sıcak su torbasının içine su kaynatılarak konur. Bu torba ayaklara koyulursa, soğuk algınlığı yada bağırsakların üşütülmesiyle ortaya çıkan ağrı geçer.

Papatya çayı sindirim sistemindeki kasları gevşeterek karın ağrısının hafiflemesine yardım eder.

Mide ağrısını da geçirir. Papatya çayı bağırsaklara yapılan baskıyı azaltır ve bağırsakları rahatlatır. Bir fincan suyu kaynatın. Kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş papatya atın. 10-15 dakika demlendikten sonra papatya çayını süzerek içebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de sıcak limon suyudur. Karın ağrısının sebebi hazımsızlık ise limon suyu iyi gelir. Yüksek asidite sebebiyle limon suyu HCL üretimini arttırarak, sindirime yardımcı olur. Bunun için sıcak suyun içine bir adet limonun suyunu sıkarak ekleyin. Bu şekilde sıcak limon suyunu içebilirsiniz.

Hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrısını geçirmenin bir yolu da rezene çayıdır. Rezene çayı, sindirim sistemini rahatlatarak karın ağrısı nasıl geçer sorusuna bir cevap olabilir.

Muz da karın ağrısına iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Tatlı badem de işe yarayan besinler arasındadır. Tatlı bademler havanda ezilir. Ezilen bademler süt ile karıştırılarak içilirse ağrıyı hafifletir.

Elma püresi mideyi rahatlatır, kolayca sindirilir ve ishal sebebiyle oluşan karın ağrılarını rahatlatır.
Soğuk algınlığı, üşütme sebebiyle ağrı çekiyorsanız adaçayı ve kuşburnu gibi çaylar da fayda sağlar.

Regl dönemindeki karın ağrıları için ise civanperçemi çayı fayda sağlayacaktır. Bu dönemde az ama sık sık yemek yemeyi tercih etmelisiniz.

KARIN AĞRISI NEDEN OLUR?

Regl dönemi
Kabızlık
İshal
Sindirim problemleri
Hazımsızlık
Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar
Soğuk algınlığı ve bağırsakların üşütülmesi
Mide bulantısı
Bağırsaklardaki gazların dışarı atılmaması
Aşırı miktarda acı tüketilmesi
Çok soğuk yada çok sıcak içeceklerin bir anda içilmesi
Sürekli sigara veya alkol kullanımı

Add your comment

Your email address will not be published.