Kel Erkeklere İyi Haber

Erken yaşta kel olan erkeklerin bu kanser türüne yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu bildirildi.

Erken yaşta kel olan erkeklerin bu kanser türüne yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu bildirildi. Erken yaşta kel olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu bildirildi.
Washington Üniversitesi Tıp Okulu araştırmacılarının 40-47 yaş arasındaki iki bin erkek arasında yaptığı araştırmaya göre, 30 yaşına kadar kelleşenlerin prostat kanseri riski daha düşük.

Cancer Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, bu yaşa kadar saçları dökülmüş olanlarla dökülmeyenlerdeki tümör oranları karşılaştırıldı. Bu yaşta tepelerinden kelleşmeye başlayanların prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 29 ile yüzde 45 daha az olduğu belirlendi.

Bilim adamları, kelliği erkeklik hormonu testesteron seviyesinin yüksek olmasına bağlıyor. Kelliğe, saç köklerinin çok yüksek düzeyde “dihydrotestosterone”a (DHT) maruz kalmasının sebep olduğu belirtiliyor. Bu kimyasal testesteron tarafından üretiliyor.

Birleşik Krallık Kanser Araştırma kurumundan Dr. Alison Ross ise kellikle prostat kanseri riski arasındaki bağlantının hala bilinemediğini belirtti…

Tarih: 17 Mart 2010 — 09:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi