Kovid-19 geçirip atlatan kronik hastalar için ilk 2 ay çok önemli

Kovid-19 geçirip atlatan kronik hastalar için ilk 2 ay çok önemli Kronik rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuranların “Geçmişte Kovid-19 atlatmış mı?” diye sorgulanması çok önemli. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın “Risk grubunda yani kronik hastalığı olanlar için ‘Hastalığı geçirdim kurtuldum’ mantığı doğru değil. İnsanlar her ne kadar hastalığı atlatsalar da Kovid-19’un vücut üzerindeki tahribatı devam ediyor” diyerek önemli açıklamalarda bulundu

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, Kovid-19 tedavisi gören ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu virüsün tahribatını ileriki günlerde de taşıyabileceğini belirtti.
2
Kalp, böbrek ve bazı başka rahatsızlıkları bulunanların “Kovid-19 tedavisi gördüm, hastalıktan kurtuldum” rehavetine kapılmaması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Risk grubunda olanlar için ‘Hastalığı geçirdim kurtuldum’ mantığı doğru değil.
3
İnsanlar her ne kadar hastalığı atlatsalar da Kovid-19’un vücut üzerindeki tahribatı devam ediyor. Hastalığı geçirenlerin belirli bir süre daha takibinin dikkatli şekilde yapılması gerekiyor” ifadesini kullandı.
4
Kovid-19 sonrası 2 aya dikkat!
ABD’de 38 hastanede ve bin 600 Kovid-19 hastasının katılımıyla Kovid-19 hastalığını atlatıp daha sonra başka bir hastalıktan hastaneye yatanlar ve ölüm oranlarına ilişkin araştırma yapıldığını anlatan Yalçın, araştırmanın Kovid-19’u atlatanların ileriki 2 aylık süreçte de dikkat etmeleri gerektiğini ortaya koyduğunu kaydetti.
5
Yalçın, ABD’de yapılan bu araştırmada, Kovid-19 tedavisi için hastaneye yatanların büyük çoğunluğunun sırasıyla tansiyon, diyabet ve kalp-damar hastası olduklarının görüldüğüne işaret etti.
6
Bu risk gruplarında olup da hastaneye başvuran kişilerin “geçmişte Kovid-19’u atlatmış mı?” diye sorgulanması gerektiğine değinen Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:
7
“Özellikle Kovid-19’dan sonra ortaya çıkan kronik hastalıklar daha ağır seyredebiliyor. Doğru teşhis koymak için bu sorgulama çok önemli.
8
Kalp, böbrek ve bazı başka rahatsızlıkları nedeniyle doktora gelen hastaların da hekimleri doğru bilgilendirmeleri gerekiyor.
9
Diyabet, kalp, tansiyon hastalarında Kovid-19 yüksek seyrediyor. Birtakım kronik rahatsızlıklar, Kovid-19 yönünden risk teşkil ediyor.
10
Obezitesi olanların da risk grubu içinde olduğunu birçok araştırma ortaya koydu.
11
Bu grup hastaların her zaman risk altında olduğunu ve hastalığı zor atlattıklarını söyleyebiliriz.”

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir