Mozilla teknik program yöneticisi Chris Peterson, Google’ın Mozilla Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarında YouTube’un performansının kasıtlı olarak yavaşladığını öne sürdü.

Peterson konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Firefox ve Edge’de YouTube sayfa yükleme hızı Chrome’dan 5 kat daha yavaş, çünkü YouTube’un Polymer odaklı yeni tasarımı, yalnızca Chrome’da uygulanan ve artık kullanımı tavsiye edilmeyen Shadow DOM v0 API’sini temel alıyor” dedi.
Mozilla’dan şok iddia: Google, YouTube’u Firefox ve Edge tarayıcılarında kasten yavaşlattı

YouTube’u eklentiler ile hızlandırmak mümkün
Google, YouTube’un yeni tasarımında iyi olduğuna karar verdiği Polymer kütüphanesini kullandı. Ancak Mozilla Program Yöneticisine göre arama devi bunu YouTube ziyaretçilerinin daha iyi performans gösterdiği için Chrome tarayıcısını kullanmalarını sağlamak adına özellikle seçtiğini iddia ediyor.
Peterson, YouTube’un Polymer öncesi tasarımını geri getirmek için kullanıcılara YouTube Classic isimli Firefox eklentisini önerdi. Böylece sitenin ilk yükleme performansı arttırılabiliyor. YouTube’u Edge tarayıcısında hızlandırmak için ise Tampermonkey uzantısını yükleyebilir ve “YouTube Restore Classic” scriptini kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz