Ne kadar enerji ithal ediyoruz?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin 60 milyar dolar civarında enerji ithalatı olduğunu söyledi.

İHA

Bakan Taner Yıldız, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde kurulan Rüzgar Enerjisi İzleme ve Tahmin Merkezi’nin (RİTM) açılış toplantısına katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Bakan Yıldız, Türkiye’nin 60 milyar dolar civarında enerji ithalatı olduğu, buna karşılık 8 milyar dolar civarında ihracatı bulunduğunu geriye 52 milyar dolarlık bir ithalat miktarı kaldığını, bunun da yarısına yakının ulaşım sektöründe kullanıldığını ifade ederek, “Enerjideki ihtiyaçların olabildiğince yerli ve yenilebilir kaynaklardan karşılanması gerekiyor. Petrol arayacağız, doğal gaz arayacağız, rüzgar, güneş, jeotermal, su kaynaklarımızın enerji üretimindeki payını artıracağız. Bunları olabildiğince büyüteceğiz. TÜBİTAK’la 300 milyon liranın üzerinde gerçekleştirdikleri ve 420 milyon liralık bir pazar oluşturdukları bilimsel çalışmalar bulunuyor. Enerji sektörü büyük bir marketi, pazarı oluşturuyor. Buna akademisyenlerimiz, bilim adamlarımız bu teknolojilerinin yerlileştirilmesine katkı koyuyorlar. Bu proje bunlardan bir tanesidir. Her 1 dolarlık, 1 liralık yatırımın milli projelerle yapılması bizim kazancımızdır, heyecanımızdır” dedi.

Bakan Yıldız, “Artık TEİAŞ hesaplarını daha iyi yapabilecek. Türkiye’nin en önemli problemlerinden bir tanesi envanterinin olmamasıdır. Sayılarla, rakamlarla arasının çok iyi olmamasıdır. Ne kadar done, argüman elde edilirse o kadar fazla verimli çalışabilecektir. Özel sektör temsilcilerimiz de bundan daha fazla yararlanacaklar, önlerini görebilecekler” diye konuştu.

“RİTM PROJESİ’YLE RÜZGAR SANTRALLERİNİN ÜRETİMİ ÖNCEDEN ÖNGÖRÜLEBİLECEK”

Bakan Yıldız, “’RİTM Projesi’ ile rüzgar santrallerinin üretimi önceden öngörülebilecek ve tüketim noktaları buna göre planlanacak. Güneş için de benzer bir işlem yapılacak. Onu da TÜBİTAK’la beraber yapalım. Yerli kaynaklarımızı kendi insanımızla değerlendirelim” şeklinde konuştu.
Projeyle, rüzgar enerjisi santrallerinin Türkiye Elektrik Sistemi’ne verimli bir biçimde geniş ölçekli entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir