Okyanustaki çöpleri yemesi için dev bir pac-man tasarlandı

Okyanustaki çöpleri “yemesi” için dev bir pac-man tasarlandı Neredeyse bir plastik cenneti haline gelen okyanuslar, canlı hayatı için eskisi kadar uygun bir ortam sağlamıyorlar. Nitekim bazı deniz canlılarının bedenlerinden yüksek miktarlarda plastik çıktığına şahit oluyoruz. Büyük Pasifik çöplüğünü temizlemek için plan basitçe şu: bu çöpleri ağına düşürecek bir sistem kuralım. Sonra onları düzenli olarak toplayıp geri dönüştürelim. Böylece zamanla okyanus yüzeyindeki atıklardan kurtulalım.

Halihazırda kullanılan çöp toplama bariyerleri bir dizi yeniliğe tabii tutuldu. Önümüzdeki aylarda hazır olması bekleniyor. Bariyerler rüzgar ve yüzey dalgalarından güç alarak çöpleri akıllıca toplayacak. “Pac-man” sistemi, 600 metre uzunluğunda ve U şeklindeki yüzer borulardan oluşacak. Sistem, yüzeyin üç metre aşağısına kadarki çöpleri toplayabiliyor.
Modüler olduğu için gelecekte farklı ihtiyaçlar doğrultusunda da şekillendirilebilir. Okyanus temizleyicideki kameralar, navigasyon cihazları ve uydu antenleri gibi elektronik sistemler, Güneş enerjisiyle güçlendirilmiş. Ekip, Büyük Pasifik çöp alanını temizlemeye başlamak için sabırsızlanıyor. Sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir