Ortadoğu ülkesinde yeni kriz Halka bu çağrı yapılıyor

Ürdünde Senato Başkanı Faysal el-Fayiz, halkı sokaklara çıkmamaya, yeni kurulacak hükümete şans vermeye çağırdı.

Ülkede yaşanan protestolar sebebiyle Hani el-Mulki hükümetinin istifasının ardından yaptığı televizyon açıklamasında Fayiz, Ürdünlülere sokağa çıkmama çağrısı yaptı.

Fayiz, Kral Abdullahın yeni hükümetin kurulması için henüz kimseyi görevlendirmediğini de vurgulayarak, Halk gösteri hakkına sahiptir ancak görevlendirilecek hükümete de şans tanınmalı. ifadesini kullandı.

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından istifa etmişti.

Ürdünde yayımlanan Düstur gazetesinin Başbakana yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Kral Abdullaha istifasını sunan Mulki, hükümetindeki bakanlardan da istifalarını sunmalarını istemişti.

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da hükümete yakın kaynaklar, Kral Abdullahın Mulkinin istifasının ardından Ömer er-Rezzazı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiğini belirtiyor.

NE OLMUŞTU?

Ürdün hükümeti, tartışmalı vergi yasa tasarısını 21 Mayısta imzalayarak parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisine sevk etmişti.

IMFnin diktesi olarak görülen tasarı, birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanmış, başkent Ammanın yanı sıra İrbid, Tafila, El-Kerak, Er-Remse ve Maan kentlerinde gösteriler düzenlenmişti.

Kral Abdullah da yoğun protestolara neden olan vergi yasa tasarısı konusunda hükümeti ve meclisi uzlaşmaya çağırmıştı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir