Ana Sayfa Genel Haberler Osteoporoz hayatı olumsuz etkiliyor

Osteoporoz hayatı olumsuz etkiliyor

0
0

Osteoporoz, kemiklerden mineral kaybıyla oluşan bir hastalıktır ve daha çok menopozdan sonra görülmektedir. Menopoz döneminde azalan östrojen kemiklerden kalsiyum atımını hızlandırır. Genellikle sırt ağrısı, boyda kısalma veya kalça kırığı olmadan varlığı hissedilmez. Erkeklerde de mineral kaybı olabilmektedir ama kadınlarda bu durum daha hızlıdır.

Korunmak için neler yapılabilir?

Kalsiyumdan yeterli beslenin
Günde 1000-1200mg. (2 su bardağı süt ve 2 kase yoğurt) kalsiyum tüketmek önemli ve mümkün olduğu kadar süt ve süt ürünlerinin az yağlı olmasına özen gösterin. Bulgulara göre gerekirse takviye de alınabilir.

Çinko ve magnezyum seviyelerinizi de ölçtürün
Kalsiyumun yanı sıra çinko ve magnezyumda kemik sağlığı açısından önemlidir. Özellikle magnezyum seviyesinin düşmesi D vitamini yoğunluğunu azaltır.

Fazla D vitamini almayın
Bilinenin tam tersine fazla miktarda alınan D vitamini kemikleri güçlendirmez. D vitamini takviyesinin en uygun ve doğal yolu güneş enerjisidir. Ama evden dışarı çıkılamıyorsa takviye gerekebilir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Şekerli ve tuzlu yiyeceklerden kaçının
Vücuttan mineral atımını hızlandırabildiği için şekerli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Çok fazla et tüketmeyin
İhtiyacınızdan fazla et, tavuk, balık, yumurta alıyorsanız vücudunuzdan daha fazla kalsiyum atılalacak ve kemikleriniz zayıflayacaktır. Öğünlerinizde uygun miktarda yoğurt, ayran veya cacık tüketmeniz önemli.

Kahve tüketiminizi sınırlandırın
Kafein içeriği diğer besinlere göre yüksek olan kahve kemiklerden kalsiyum atımını hızlandırıp emilimini engelleyebilmekte.

Hergün düzenli egzersiz yapın
Hareketsizlik kemiklerden mineral ve protein kaybını hızlandırıp osteoporoza zemin hazırlar, bu nedenle düzenli egzersiz hayatın her anında önemlidir. Yürüyüş ise en ideal spordur eğer imkanınız varsa yüzme ile bütün kaslarınızı çalıştırıp kemiklerden kalsiyum kaybını azaltırsınız.

Maden suyu tüketin
İçtiğiniz suyun mineral yoğunluğu önemli hatta mümkünse düzenli olarak değiştirmenizde de fayda var. Bunun yanı sıra mineral bakımından zengin olan maden suyunu günde 1 veya 2 kez tüketebilirsiniz.

Kilo verin
Vücut yağ kitlenizin yaşınız ve cinsiyetinize uygun değerlerde olması kemik sağlığı açısından önemlidir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın
www.ozlemsert.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz