Ruh Sağlığınız İçin Dişinizi Fırçalayın

Diş Hekimleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Yaman, dişlerini düzenli fırçalamayan kişiler için bir açıklama yaptı..

Diş Hekimleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Yaman, dişlerini düzenli fırçalamayan kişilerde diş çürükleri ve diş eti hastalıkları nedeniyle ağızda kötü koku oluştuğunu, bu durumun sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini ve bireylerin psikolojisini bozduğunu söyledi. Yaman, Ağız ve diş sağlığı kadar, ruh sağlığımızı korumak için de dişlerinizi fırçalayın dedi.

Kötü nefes kokusunun her ortamda kişinin çevresindeki diğer insanları rahatsız ettiğini, bir çok evliliğin de bu nedenle boşanmayla sonuçlandığını belirten Hasan Yaman şu uyarılarda bulundu:

Öncelikle kötü kokunun kaynağı saptanmalı. Bunun için diş hekimine başvurup, test yapılmalı. Kokuya karşı ağız enfeksiyonları yok edilmeli, çürük dişler çekilmeli. Ağız hijyenine özen gösterilmeli, diş ve diş etleri kadar dilin üstü de temiz tutulmalıdır. Düzenli olarak fırçalanmalıdır. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra da gargara uygulanmalı. Ağız kuruluğuna karşı gün içinde bol su içilmeli. Tükürük salgısını hareketlendirip, bakteri oluşumunu önlemek için şekersiz sakız çiğnenmeli. Ayrıca kokuya karşı kahve taneleri çiğneyip, portakal veya limon kabuğunu emebilirsiniz. En önemlisi de alkol tüketiminin sonlandırılması ve sigaranın bırakılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi