Rumkalenin su altında kalan eşsiz güzellikleri ziyarete açılacak

Rumkalenin su altında kalan eşsiz güzellikleri ziyarete açılacak Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Fıratın incisi Rumkalenin eteklerinde bulunan ve suyun altında kalan Roma dönemine ait kalıntılar, su altı projesiyle ziyarete açılacak.

Gaziantepin Yavuzeli ilçesi sınırlarında bulunan Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini taşıyan Rumkale, Merzimen Çayının Fırat Nehri ile birleştiği bölgede, üç yanı zümrüt yeşili göl ve bunu çevreleyen dik, sarp kayalıklı tepelerle çevrili doğa harikası bir yerde bulunuyor.

Kale ve çevresi, bünyesinde barındırdığı tarihi yapıların yanı sıra özellikle bahar aylarında Fırat Nehri boyunca uzanan doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hristiyanlar tarafından da kutsal sayılan Rumkaleyi, Hazreti İsanın havarilerinden Yuhannanın Roma döneminde mesken tuttuğu ve kayadan oyma bir odada İncil nüshalarını çoğalttığı rivayet ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiyenin en görkemli 13 kalesi listesinde yer alan Rumkalenin, son dönemlerde yapılan çalışmalarla her anlamda turizme kazandırılmasına devam ediliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi daha önce çevresinde peyzaj düzenlemesini yaptığı Rumkalenin şimdi ise eteklerinde bulunan ve suyun altında kalan Roma dönemine ait kalıntılarını ziyarete açmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rumkalenin bölge turizmi için oldukça önemli olduğunu söyledi.

Kalenin turizme tam anlamıyla kazandırılması için her fırsatı değerlendirdiklerini belirten Şahin, Rumkalede insanlık kadar eski bir kale ve orada bir yaşam var. Yaşamın olduğu oradaki hanlar, hamamlar ve cumhuriyet döneminde yapılan evler restore edildi. Daha sonra orada bir sahil düzenlemesi yaptık. Oranın tanıtımı için Rumkale Su Sporları Yarışmasını düzenledik ve çok başarılı geçti.dedi.

Teleferik ve seyir terası projesi bitmek üzere
Şahin, Rumkalenin ve Fıratın tüm güzelliğini gösteren projeleri yakın zamanda hayata geçireceklerini ifade ederek şöyle konuştu:

Şimdiki hedefimiz, Rumkaleye çıkacak ve Fıratı tepeden seyrettirecek iki çalışmamız var. Biri teleferik, diğeri seyir tepesi. Orada yapacağımız bir cam seyir tepesiyle Fıratı tepeden seyredecek şekilde projeyi çalıştık ve o konuda da çalışmamız tamamlanmak üzere. İnşallah önümüzdeki yıl projemizi hızlı şekilde tamamlayacağız. İnsanlar oraya çıktığında menengiç kahvesini yudumlarken Fıratın eşsiz güzelliğini görecek.

Rumkaleye su altı projesi geliyor
Rumkalenin üstünde olduğu kadar altında ve eteklerinde de büyük bir kültürel hazine olduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

Rumkalede suyun altında ise Roma dönemine ait büyük bir tarih var. Milli dalgıçlarımızdan önce Şahika Ercümen daldı. Ardından bu yıl Derya Can daldı. Her ikisi de bana, Başkanım, orada harika bir tarih ve muhteşem bir güzellik var. Bunu daha çok tanıtmamız lazım. dediler. Su Altı Arkeoloji Enstitüsü diye suyun altına camla gidilecek şekilde bir proje düşünüyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımızı ilgili birimlerle yürütüyoruz. Su altında özel kameralarla orada var olan yerleri çektik ve bununla ilgili bir sergi yapıldı bu dönem. Suyun altında yapılması gereken çok iş var. Böyle bir saklı cenneti, büyük hazineyi bütün dünyaya anlatacağız. Hem suyun altından hem de Fıratın üstünden bütün Fıratı seyrettirecek projeleri hızlı şekilde hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir