Ana Sayfa Sağlık Saç neden beyazlar? Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

Saç neden beyazlar? Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

0
0

Saç beyazlaması birçok faktör nedeniyle gerçekleşebilir. Saç beyazlamasına ilişkin son yıllarda artan vakalar nedeniyle vatandaşların bu yöndeki araştırmaları da devam ediyor. Yoğun iş hayatında görülen stres genetik faktörlerin yanı sıra en belirgin nedenler arasında ise yaşlanma gelmektedir. Peki saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

Saç beyazlamasının nedenleri araştırılmaya devam ediyor. Saçların beyazlamasına ilişkin birçok faktör olduğu gibi en belirgin faktörler arasında yaşlanma geliyor. Yaşlanma, saç beyazlamasının en belirgin faktörleri arasında yer almaktadır. Yaşlanma’nın yanı sıra çevresel faktörler, genetik faktörler, travma ve ani şok’da saç beyazlamasına neden olan faktöler arasında yer almaktadır. İşte saç beyazlamasına neden olan o faktörler…

YAŞLANMA

Yaşlanma ile görülen doğal sürecin bir etkisi de saçlara olur. İnsan bedeni yaşlandıkça saçlarda ve sakallarda ağarma görülür. Bunun nedeni ise, saçların renginden sorumlu olan pigmentin zamanla melanin üretim kapasitesinin azalmasıdır. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya neden olur.

TRAVMA VE ANİ ŞOK

Kişinin hiç beklemediği bir anda aldığı üzüntülü haberler ve yaşayacağı ani duygusal çöküntü de saçta ani beyazlamalara neden olabilir. Hatta her ne kadar çok sık rastlanmasa da bir gece aniden saç beyazlamasına rastlamak mümkündür.

GENETİK FAKTÖRLER

Genetik faktörler, saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor. Özellikle aile büyüklerinde erken yaşlarda beyazlama başlamışsa sizin de saçlarınızın erken yaşlarda beyazlaşması kaçınılmaz olabilir.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Şampuan, klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak gibi etkilerde saç beyazlamasına neden olabilir.

TİROİT RAHATSIZLIKLARI

Saç folikülünde önemli bir role sahip olan iki hormon olan T3 ve T4’ün, saçtaki melanin sentezini aşırı şekilde uyarması da saç beyazlamasına etki edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz